Talizman Herve Renarda. Trenerowi Arabii Saudyjskiej szczęście przynosi... koszula

Biała koszula Herve Renarda, przynosząca szczęście jego drużynom, robi furorę na całym świecie. Trener Arabii Saudyjskiej podczas zwycięskiego 2:1 meczu piłkarskiego mundialu z Argentyną miał ją na sobie, podobnie gdy wygrywał dwukrotnie Puchar Narodów Afryki.

Herve Renard
screen z youtube.com

Legenda Francuza, jako trenera na Czarnym Lądzie sprawiła, że był postrzegany jako odpowiednik szamana w afrykańskim futbolu, kiedy wygrał Puchar Narodów Afryki 2012 z Zambią, a trzy lata później do tytułu poprowadził Wybrzeże Kości Słoniowej.

We wtorek Renard przypomniał o swoim stroju. Początkowo spotkanie z Argentyną nie układało się po myśli Saudyjczyków. Rywale po golu Leo Messiego prowadzili 1:0. Motywacja w przerwie meczu udzielona zespołowi przez francuskiego szkoleniowca zrobiła swoje. Jego podopieczni w drugiej połowie strzelili dwie bramki, a potem heroicznie się bronili. "Zielone Sokoły" po raz pierwszy w historii wygrały swój mecz otwarcia mundialu. Klątwa porażek w pierwszych spotkaniach MŚ - z Niemcami 0:8 w 2002 roku i 0:5 z Rosją w 2018 roku - poszła w zapomnienie.

Warto wspomnieć, że piłkarze Arabii Saudyjskiej przy okazji dokonali rzeczy naprawdę wielkiej. Był to pierwszy przegrany mecz "Albicelestes" od mundialu w roku 1958 (1:3 z Niemcami), w którym jako pierwsi zdobyli bramkę.

Dla Renarda noszenie białej koszuli z rozpiętym górnym guzikiem jest ucieleśnieniem pewnego rodzaju przesądów. Wyjaśnił, dlaczego i jak zaczął zakładać koszulę w tym kolorze.

- Byłem trenerem Zambii, graliśmy w drugim meczu Pucharu Narodów Afryki 2010 przeciwko Kamerunowi. Miałem na sobie jasnoniebieską koszulę, ale przegraliśmy 2:3, więc w następnym meczu założyłem białą koszulę. Wygraliśmy i zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie przed Kamerunem

- wyznał.

Zapytany o to, dlaczego nigdy nie zmienia koloru stroju, miał prostą odpowiedź wyjaśniającą. „Wygrałem dwa Puchary Narodów Afryki w białej koszule, więc chcesz, żebym się przebrał?" - zwrócił się do reportera TV3 Ghana.

W sobotę o godz. 14.00 Polska w grupie C będzie rywalem Arabii Saudyjskiej

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Herve Renard

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo