Polak w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata

W gronie najczęściej cytowanych naukowców świata w 2022 roku ponownie znalazł się prof. Piotr Ponikowski, wynika z rankingu Highly Cited Researchers. Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w prestiżowym zestawieniu plasuje się niezmiennie od 2016 roku.

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

Prof. Ponikowski jest lekarzem, kardiologiem, dyrektorem Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Z zainteresowaniem obserwuję zmiany, które pojawiają się w zestawieniu. Cieszę się, że grono polskich lekarzy niezmiennie odnotowuje tu swoją obecność. Prof. Piotra Rutkowskiego darzę bardzo dużym szacunkiem i myślę, że nie ma przypadku w tym, że to kardiologia i onkologia właśnie znalazły odzwierciedlenie w cytowaniach. To najpoważniejsze wyzwania zdrowotne, z którym mierzy się obecnie medycyna.
- mówi prof. Ponikowski.

Dodał, że w gronie laureatów jest jeszcze jedna osoba związana z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu – prof. Stefan Anker, na co dzień pracujący w berlińskim Charite jest także profesorem wizytującym wrocławskiej uczelni.

To zestawienie wpisuje się w pewien trend, który zauważamy ostatnio na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pokazuje on rosnącą pozycję uczelni w międzynarodowych zestawieniach – pierwsze miejsce w Polsce w THE World University Ranking, obecność na liście szanghajskiej, ostatnio opublikowane zestawienie 2 % TOP przygotowane przez Uniwersytet Stanforda, gdzie znalazło się blisko 30 reprezentantów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To cykl działań pokazujący, że realizujemy naukę znaczącą i zauważaną. To dla mnie niezwykle ważne, bo dążenie do doskonałości w obszarze nauki to jeden z priorytetów tej kadencji.
- tłumaczy rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Pierwsze w Polsce nowatorskie zabiegi

W placówce rozwijane są nowatorskie metody leczenia. W listopadzie br. specjaliści z Instytutu Chorób Serca przeprowadzili pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowaniem systemu elektrofizjologicznego u pacjentów z podejrzeniem sarkoidozy. A wszystko to pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepe z Charité - Universitätsmedizin Berlin, który jest światowym ekspertem w tej dziedzinie i profesorem wizytującym w Instytucie Chorób Serca UMW.

Uniwersytet informuje, że takie zabiegi wykonuje się niezmiernie rzadko, a prof. Carsten Tschoepe, na co dzień pracujący w jednym z najbardziej renomowanych europejskich ośrodków kardiologicznych Charité w Berlinie, jest w tej dziedzinie ekspertem światowej klasy. Jako profesor wizytujący w Instytucie Chorób Serca podzielił się z wrocławskimi lekarzami swoim olbrzymim doświadczeniem – ma na koncie ponad 50 tysięcy osobiście wykonanych biopsji serca.

Wycinki do badań pobrano z wykorzystaniem systemu elektrofizjologicznego. Na postawie zmiany sygnału elektrycznego kardiolodzy stworzyli mapę obszarów zajętych procesem chorobowym. Dzięki temu można było pobrać odpowiedni wycinek tkanki, konieczny do dalszej diagnostyki. Pobrane fragmenty tkanki zostaną poddane analizie w laboratorium w Berlinie.

To absolutnie unikatowe zabiegi, które są kolejnym milowym krokiem w rozwijaniu naszych zainteresowań niewydolnością serca. Z kierującym nimi prof. Carstenem Tschoepe współpracujemy od dłuższego czasu, jest profesorem wizytującym naszej uczelni, ale dziś po raz pierwszy odwiedził Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Mamy właśnie za sobą kolejny etap, który dowodzi, że w Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym realizujemy to, co obiecaliśmy: dążymy w kierunku rozwoju nowoczesnego leczenia z międzynarodowym udziałem kolegów z najlepszych światowych ośrodków, do których bez wątpienia należy prof. Tschoepe. Współczesna medycyna nie zna granic, a my to udowadniamy
- powiedział szef Instytutu Chorób Serca i rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo