Rosja próbuje zmienić strukturę etniczną Ukrainy

Rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu ujawnia, że władze na Kremlu proponują rosyjskim studentom darmowy program nauczania pod warunkiem późniejszego „odpracowania” tego przywileju na okupowanych terenach Ukrainy. W ocenie ukraińskich władz, ten pomysł jest w istocie częścią szerszego planu, którego skutkiem ma być zmiana struktury etnicznej podbitych ziem.

Zdjęcie autorstwa cottonbro studio z Pexels

Jak oznajmił serwis, szczególnie poszukiwani do pracy na Ukrainie są absolwenci kierunków medycznych i pedagogicznych. W Moskwie przekonują, że te działania służą "pokryciu deficytu" specjalistów z tych dziedzin na okupowanych terenach sąsiedniego państwa. W rzeczywistości chodzi jednak o dokonywaną z rozmysłem zmianę składu etnicznego zajętych terytoriów. Innym elementem takich działań Kremla, komplementarnym z przysyłaniem na Ukrainę rosyjskich lekarzy i nauczycieli, są planowe deportacje ludności ukraińskiej do Rosji - czytamy na łamach serwisu.

Podbite przez wojska najeźdźcy części regionów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego zostały pod koniec września uznane przez Kreml za terytorium Rosji. Decyzję tę poprzedziły nielegalne referenda na zajętych obszarach, sankcjonujące aneksję tych ziem przez rosyjskie władze.

Większość państw świata, w tym wszystkie kraje członkowskie UE i NATO uznały decyzje Kremla za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i złamanie prawa międzynarodowego. 
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo