Ponad połowa Hiszpanów uzależniona od smartfonów

Blisko 53 proc. Hiszpanów cierpi na nomofobię - irracjonalny lęk przed utratą telefonu komórkowego. Zjawisko jest szczególnie zauważalne wśród młodych ludzi, ponieważ dotyka 80 proc. z nich. O wynikach badań firmy OnePoll, informuje w czwartek „El Mundo”.

PEXELS/Porapak Apichodilok

58 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet w Hiszpanii odczuwa panikę na myśl o problemach z telefonem komórkowym. Może to być sytuacja, kiedy zostawiło się aparat w domu, wyczerpały się środki na karcie, telefon został skradziony, zgubiony lub po prostu się zepsuł. 9 proc. użytkowników stresuje się nawet wtedy, gdy telefon jest tylko wyłączony.

Ponad połowa użytkowników twierdzi, że niemożliwość skontaktowania się z przyjaciółmi czy rodziną powoduje u nich poczucie izolacji, a 10 proc. tłumaczy swoje nadmierne przywiązanie do telefonu pracą, która wymaga pozostawania w ciągłym kontakcie.

Uzależnienie od smartfonu może powodować stany niepokoju i negatywnie wpływać na wyniki w nauce oraz relacje społeczne i rodzinne młodych ludzi. Według psychologów, na których powołał się „El Mundo”, rodzice powinni dawać przykład dzieciom, aby nie korzystały bezkrytycznie i nieograniczenie z telefonów komórkowych.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo