Dramatyczne skutki pandemii w Ameryce Łacińskiej

201 milionów, czyli 32,1 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej żyje w ubóstwie, a 82 miliony - 13,1 proc. popadło w skrajną nędzę. To dramatyczny efekty pandemii Covid-19. Jak informuje Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów( CEPAL) - obserwowana recesja jest największa od 120 lat.

PEXELS/Timur Weber

Sekretarz wykonawczy organizacji Jose Manuel Salazar-Xirinachs w swej analizie sytuacji społeczno-gospodarczej regionu i przyczyn kryzysu stwierdził, że dramatyczna sytuacja „to następstwa kaskady zewnętrznych wstrząsów na świecie, spowolnienia wzrostu gospodarczego i narastającej inflacji, które pogłębiły kryzys społeczny w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.

„Nie udało się odwrócić następstw ciosów, jakie zadała nam pandemia jeśli chodzi o wzrost ubóstwa i skrajnej nędzy, a nasze kraje stanęły w obliczu przemilczanego kryzysu w dziedzinie edukacji, który godzi w przyszłość nowych pokoleń pogłębiając skrajne ubóstwo w niektórych warstwach społeczeństwa”

- ocenił Salazar – Xirinachs.

Ponadto w porównaniu z innymi regionami świata Ameryka Łacińska i Karaiby przeżyły najdłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Trwała w tym regionie świata, najostrzej zaatakowanym przez koronawirusa, przeciętnie 70 tygodni podczas gdy w pozostałych regionach naszej planety - przeciętnie 41 tygodni.

„Przewidywany na koniec tego roku odsetek mieszkańców regionu żyjących w skrajnym ubóstwie oznacza, że cofnęliśmy się o ćwierć stulecia”

- podsumował mówca swe wystąpienie.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo