Aparaty ortodontyczne dla dorosłych. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, który będzie najlepszy

W ostatnim czasie aparaty ortodontyczne zyskują na coraz większej popularności. Wiąże się to z chęcią poprawy krzywych zębów dla pięknego uśmiechu, ale i także chodzi o poprawę wady zgryzu. Jakiego rodzaju aparaty ortodontyczne dostępne są w gabinetach?

Zdjęcie dodane przez Rodolfo Clix/pexels

Aparat ortodontyczny samoligaturujący (system Damon)

Model aparatu spopularyzowany przez model Damon, często również określany w ten sposób. 
Coraz bardziej popularny aparat ortodontyczny samoligaturujący. Aparat ten składa się z zamków oraz łuków. Do utrzymania drutu w zamku nie jest potrzebna ligatura - aparat samoligaturujący ma bowiem w zamkach mechanizm utrzymujący drut za pomocą przesuwnego elementu - zazwyczaj w formie przypominającej zapinkę. 

Aparat samoligaturujący jest droższy od tradycyjnego aparatu ligatuaowego. Cena jednego łuku to koszt około 3,5 tysiąca złotych, a w wersji estetycznej - ponad 4 tysiące. Z kolei wizyty kontrolne odbywają się rzadziej, ze względu na brak konieczności wymiany ligatur. Wizyta u ortodonty jest co 6-8 tygodni. 

Aparat z zamkami ceramicznymi i aparat szafirowy

Oba aparaty ceramiczny oraz szafirowy zaliczane są do aparatów estetycznych. Czyli prawie niewidocznych na zębach. 

Aparat z zamkami ceramicznymi wykonany jest z porcelany, a aparat szafirowy - przykładowo, z kryształu górskiego. Oba aparaty są bardzo dyskretne i mało widoczne, jednak posiadają swoje wady.

Aparat z zamkami ceramicznymi oraz aparat szafirowy są bardziej kruche i częściej ulegają zepsuciu - zwykle w postaci wykruszenia się elementu zamka. 

Zamki estetyczne łatwiej odrywają się od powierzchni zębów, co też oznacza częstsze wizyty u ortodonty. 
Cena tych aparatów jest wyższą od tradycyjnego. Za jeden łuk trzeba zapłacić od 3 do nawet 4,5 tysiąca złotych. 

Aparaty z zamkami ceramicznymi oraz aparat szafirowy zaopatruje się w białe lub przezroczyste gumki (ligaturki), które bardzo szybko się przebarwiają i mogą psuć cały efekt estetyczny. Decydując się na ten rodzaj aparatu warto na czas leczenia zrezygnować z picia kawy, czerwonego wina, jedzenia mocno barwiących potraw - buraczków, dań z kurkumą i curry czy mających w składzie obrobione termicznie zielone, liściaste warzywa.

Aparat ortodontyczny z zamkami i ligaturami (gumkami)

Tradycyjny aparat ortodontyczny to najczęstszy wybór leczenia krzywego zgryzu. Aparat uwzględnia pojedyncze zamki wykonane z różnych tworzyw, przyklejane do poszczególnych zębów.

Zamki mogą być wyposażone w haczyki, na które z kolei zakłada się wyciągi. Gumki o niskim poziomie elastyczności, służące do zmiany położenia pojedynczych zębów, ich grup, a także szczęki i żuchwy względem siebie. 

Elementem konstrukcyjnym tradycyjnego aparatu ortodontycznego są często pierścienie. Są to metalowe „obrączki” zakładane na zęby trzonowe w celu ustabilizowania konstrukcji aparatu.

Tradycyjny aparat ortodontyczny zawiera również drut poprzeczny, który wkłada się do zamków. Podczas upływu czasu leczenia, drut wymienia się na grubszy i bardziej sztywny w celu osiągnięcia konkretnych efektów. Drut podtrzymywany jest przez ligatury (gumki) obejmujące zamek i przytrzymujące drut w prawidłowym położeniu oraz zabezpieczające go przed wysunięciem się z zamka.

Aparat nakładkowy (system Clear Aligner)

Niewidoczny, ruchomy aparat na zęby. Aparat nakładkowy określany również jako Clear Aligner lub aparat Invisalign. Leczenie zębów tym aparatem polega na noszeniu specjalnie dopasowanych do zębów pacjenta przezroczystych nakładek, które są niewidoczne dla otoczenia. Nakładki te stopniowo przesuwających zęby do odpowiedniego położenia. 

Podczas leczenia nakładki są wymieniane, a koszt za każdym razem pokrywa pacjent. 

Nakładkowy aparat na zęby ma również swoje plusy w postaci estetyki. Jednak jego noszenie łączy się z dużą dbałością o zęby oraz nakładki. Nie wolno w nich, jeść ani pić napojów innych niż woda. 

Aparat z zamkami metalowymi

Jest to najpopularniejszy i najtańszy rodzaj klasycznego aparatu ortodontycznego z zamkami metalowymi. Jest bardzo widoczny co dla niektórych jest wielką wadą, a dla innych wielkim plusem. 

Jeden łuk to koszt około 1500-1700 złotych. Do kosztów całej terapii należy doliczyć również ceny poszczególnych wizyt i zabiegów niezbędnych do wykonania przed założeniem aparatu i w trakcie jego noszenia.

Aparat lingwalny (aparat językowy) - niewidoczny aparat na zęby

Aparat lingwalny inaczej określany również jako aparat językowy lub aparat Incognito. 

Zamki w tym aparacie przyklejane są do wewnętrznej strony jamy ustnej (od strony języka). Zazwyczaj na jego założenie decydują się osoby pracujące w telewizji bądź zajmujące takie stanowiska, które wymagają niezmienionego wyglądu. 

Cena założenia jednego łuku to ok. 10 tysięcy złotych.

Największą wadą tego aparatu jest problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Drugim minusem jest fakt, że doprowadzają do pogorszenia dykcji.

 

 Źródło: niezalezna.pl

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo