Owsiak grzmi o "bezczelności" przy przekształceniu CSK MSWiA. Dyrekcja szpitala odpowiada na jego "rewelacje"

Rozwój pracowników i modernizowanie placówki - to główne założenia przekształcenia CSK MSWiA w Warszawie w Państwowy Instytut Medyczny. Prezes WOŚP Jerzy Owsiak, dopatrzył się jednak w ustawie spisku. Dyrekcja szpitala postanowiła odpowiedzieć Owsiakowi.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska | Facebook/CentralnySzpitalKlinicznyMSW

"Zapraszamy na spotkanie z zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie" – przekazano w piśmie do szefa WOŚP.

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy napisał w mediach społecznościowych 21 listopada, że "Sejm mega przeważającą większością głosów uchwalił ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym", a "mówiąc krótko – politycy stworzyli sobie osobny, tylko dla nich, poza wszelką kolejnością, ale także logiką, swój prywatny, co tu dużo gadać, szpital". "Bezczelność tego projektu nieprawdopodobna" – ocenił. "Kiedy nasze fundacyjne półki uginają się od segregatorów z prośbami o sprzęt medyczny, grupa 270 posłów ustaliła, czyli przegłosowała, prywatną służbę zdrowia dla siebie" – napisał Jerzy Owsiak.

W reakcji na te stwierdzenia dyrekcja CSK MSWiA opublikowała w czwartek skierowany do niego list otwarty.

Oskarżenia a fakty

"Odnosząc się do Pańskiej wypowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych, dotyczącej przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, ze smutkiem przyjmujemy krzywdzące i nieprawdziwe informacje przekazywane przez Pana opinii publicznej" – napisano.

"Twierdzi pan, że tworzymy prywatną służbę zdrowia dla polityków, tymczasem ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wprowadza żadnych zmian w kwestii zasad udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów w tym zakresie żadnej grupie"

– podkreślono.

Celem ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA jest – jak zaznaczono – utworzenie instytutu badawczego, który będzie prowadził badania naukowe i prace rozwojowe w powiązaniu z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

Dyrekcja szpitala akcentuje, że Instytut będzie kontynuował działalność leczniczą, którą prowadzi Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

"Główny cel placówki pozostanie niezmienny – zaspokajanie potrzeb zdrowotnych ogółu ludności, wszystkim obywatelom. Co ważne, utworzenie Instytutu przyniesie pacjentom wymierne korzyści w postaci zwiększenia liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych, poszerzenia ich zakresu oraz ułatwienia w dostępie"

– przekazano w liście.

Odnosząc się do kwestii świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom piastującym najwyższe kierownicze stanowiska w kraju – prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premierowi, szpital wskazał, że osobom tym, niezależnie od świadczeń określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przysługują świadczenia w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego.

"Dotyczy to również oficjalnych podróży krajowych i zagranicznych oraz oficjalnych wizyt zagranicznych. Regulacje te wynikają z treści obowiązującej od ponad 40 lat ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe"

– dodano.

Do udzielania takich świadczeń zobligowane są – jak przypomniano – wszystkie podmioty lecznicze tworzone nie tylko przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ale także ministra obrony Narodowej.

Obowiązki CSK MSWiA

Dyrekcja podkreśliła, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA to jednostka, która leczy setki tysięcy pacjentów rocznie.

"W ubiegłym roku wykonaliśmy ponad 7600 operacji, około 40 tys. hospitalizacji i pół miliona porad ambulatoryjnych i POZ. Niedawno dokonaliśmy pierwszego przeszczepu płuc na Mazowszu. Wspólnie z Fundacją POLSAT tworzymy Centrum Chorób Rzadkich dla dorosłych pacjentów. Wykonujemy rocznie setki najnowocześniejszych operacji z użyciem robotyki DaVinci. Zawsze byliśmy i będziemy otwarci na potrzeby pacjentów z całej Polski"

– zapewnia placówka.

"Poza leczeniem pacjentów Zespół szpitala ma również ambicje, aby się rozwijać. Dlatego zaproponowaliśmy naszemu organowi założycielskiemu przekształcenie CSK w placówkę badawczo-naukową, jaką ma być Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Pomysł poparła cała kadra kierownicza i zdecydowana większość pracowników" – podkreślono.

Zaznaczono, że dzięki uchwaleniu ustawy pracownicy będą mogli rozwijać się naukowo, a placówka będzie mogła pozyskać dofinansowanie kolejnych inwestycji.

Zaproszenie na rozmowę

"Jest pan osobą, która doskonale zna problem niedofinansowania opieki zdrowotnej w szpitalach. Fundacja WOŚP od wielu lat wspiera zakupy aparatury medycznej, dzięki której uratowano życie i zdrowie wielu pacjentów. Dlatego jesteśmy przekonani, że ostatnie pana wypowiedzi w mediach były formułowane na podstawie nieprawdziwych informacji" – wskazano w liście.

"Zapraszamy pana na spotkanie z Zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie. Mamy nadzieję i wierzymy w to, że wyjdzie pan z niego przekonany o słuszności utworzenia nowoczesnego ośrodka badawczego, który leczy wszystkich pacjentów na najwyższym poziomie" – przekazano w liście.

Podpisali się pod nim: dyrektor CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba; zastępca dyrektora ds. medycznych dr Artur Zaczyński; zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych dr Zbigniew Król; zastępca dyrektora ds. teleinformatycznych i inżynierii medycznej mgr Krzysztof Płaciszewski i zastępca dyrektora ds. ekonomicznych mgr Wojciech Orzeł.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#CSK MSWiA #Jerzy Owsiak

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo