Jest deklaracja Orbana ws. Finlandii i Szwecji. Morawiecki po spotkaniu V4: Doszliśmy do porozumienia

Uzyskałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentu w nowym roku [zajmą się tą sprawą] i taka ratyfikacja dla Szwecji i Finlandii nastąpi. Jako członkowie NATO odpowiadamy za osłonę wschodniej flanki i cieszę się, że doszliśmy do porozumienia - powiedział Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej, mówiąc o podejściu Budapesztu w kwestii akcesu Finlandii i Szwecji do NATO.

fot. Kancelaria Premiera

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Szwecja i Finlandia złożyły w maju wnioski o dołączenie do NATO. Węgry i Turcja są jedynymi krajami Sojuszu, które jeszcze nie ratyfikowały protokołów w sprawie poszerzenia paktu.

Podczas konferencji po spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej, Mateusz Morawiecki powiedział, że zwrócił się do Viktora Orbana o "jak najszybszą ratyfikację możliwości wejścia Finlandii i Szwecji do NATO".

- Uzyskałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentu w nowym roku [zajmą się tą sprawą] i taka ratyfikacja nastąpi. Jako członkowie NATO odpowiadamy za osłonę wschodniej flanki i cieszę się, że doszliśmy do porozumienia

- powiedział szef polskiego rządu.

Viktor Orban podkreślił następnie, że "rząd węgierski zdecydował, że Węgry wspierają członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO". Dodał, że punkt dotyczący ratyfikacji akcesu znajdzie się w programie pierwszego posiedzenia parlamentu w 2023 roku. - Moi koledzy premierzy poprosili o to Węgry. Na pewno udzielimy potrzebnej pomocy w wejściu tych dwóch krajów do NATO - wskazał Orban.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo