Kolejny bohater odnaleziony przez IPN

Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził ostatnio poszukiwania na bydgoskim cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Ich efektem jest odnalezienie szczątków ludzkich należących przypuszczalnie do żołnierza AK Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj. Badania genetyczne pozwolą ustalić, czy hipoteza naukowców jest prawdziwa.

Badacze wytypowali wcześniej miejsce na cmentarzu, gdzie według zebranych informacji, pochowano potajemnie żołnierza Okręgu Lubelskiego AK Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj. Bielecki został rozstrzelany 24 października 1952 roku w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy.

Spodziewaliśmy się szczątków mężczyzny 25-letniego, ale zdaniem antropologa szczątki mogą należeć do mężczyzny ponad 30-letniego. Myślę jednak, że ten człowiek prowadził nienormalny tryb życia przez 7 lat, ukrywał się w stodołach, zabudowaniach gospodarczych, a także miał specyficzny sposób odżywania, więc jego ciało mogło się zmienić. W przyszłym roku dowiemy się, czy odnalezione szczątki należą do Bieleckiego. W mojej ocenie jest to prawdopodobne, bo wskazują na to badania historyczne. Badania genetyczne muszą to potwierdzić. Często taki proces identyfikacji trwa kilka miesięcy, ale w tym przypadku dysponujemy dobrym materiałem genetycznym, bo żyje jego młodszy brat Edward, mający dzisiaj 77 lat.

– powiedziała w rozmowie z PAP dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Władysław Bielecki ur. w 1927 roku w Pińsku wstąpił do AK w 1944 roku w Obwodzie Biała Podlaska. Od sierpnia 1945 ukrywał się przez 7 lat u gospodarzy na terenie powiatu lipnowskiego. Pod koniec 1951 roku jego miejsce pobytu odkrył agent o pseudonimie "Bystry", który wydał go w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Obławę zorganizowano 4 stycznia 1952 roku w Kolankowie w powiecie lipnowskim. Wzięło w niej udział ponad 30 funkcjonariuszy UB i Milicji Obywatelskiej. Bieleckiego zatrzymano w stodole, w której się ukrywał. Śledztwo Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy zakończyło się wyrokiem śmierci. Zwłoki żołnierza ukryto w nieoznaczonym miejscu.

Brat Bieleckiego – Edward – od lat szuka szczątków swoich najbliższych, nie tylko Władysława, ale i ich ojca Józefa Bieleckiego, który 19 grudnia 1951 r. został rozstrzelany w Lublinie na Zamku.

 

 Źródło: niezależna.pl; pap.pl; ipn.gov.pl

 

#zespół poszukiwań i identyfikacji IPN #AK #walka o niepodległość #zbrodnie komunistyczne #żołnierze podziemia niepodległosciowego

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo