WOT zwiększa swoje zdolności do zwalczania celów opancerzonych. Kurs dla instruktorów RPG-7

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu odbył się kolejny już kurs dla instruktorów z obsługi ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7. W szkoleniu udział brało kilkunastu Terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju. Broń przeciwpancerna, w tym granatniki RPG-7, masowo wykorzystywane są podczas wojny na Ukrainie.

DWOT

Kurs dla instruktorów RPG-7 ma na celu przygotowanie żołnierzy zarówno do praktycznego wykorzystywania granatnika jak i jego właściwej obsługi. Ponadto wszyscy szkoleni w ramach realizowanych zajęć wcielają się w role instruktorów, nabywając tym samym umiejętności, które wykorzystają po powrocie do macierzystych Brygad.

Ogromnie się cieszę, że mogę brać udział w tym szkoleniu. Pozwoliło mi ono poszerzyć wiedzę z użytkowania uzbrojenia wykorzystywanego w WOT. Najciekawszym elementem kursu było dla mnie przygotowywanie urządzenia, celowanie i oczywiście bardzo dużo strzelania. Oczywiście równie istotną częścią szkolenia były zajęcia metodyczne, w których poznawaliśmy tajniki w jak właściwy sposób przekazywać wiedzę żołnierzom w naszych brygadach.– powiedział żołnierz z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

RPG-7 to granatnik przeciwpancerny wielorazowego użytku, przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych oraz zwalczania siły żywej przeciwnika. Za sprawą swej lekkiej konstrukcji i stosunkowo niedużym rozmiarom a także dużej sile rażenia doskonale sprawdza się w pododdziałach lekkiej piechoty chociażby takich jak WOT. 

Należy podkreślić, że granatniki RPG-7 są bardzo często i w skuteczny sposób wykorzystywane w czasie wojny w Ukrainie.

Jak zauważył żołnierz z 12 Wielkopolskiej Brygady WOT szkolenie jest bardzo wymagające pod względem metodyki.

Najcięższym jednak dla mnie etapem było strzelanie dynamiczne, w zakres którego wchodziło czołganie, oraz przyjmowanie rożnych postaw strzeleckich. Wymagało to naszej sprawności fizycznej, jednak patrzę na to jako element rozwoju i doskonały sprawdzian dla własnych umiejętności.– zaznaczył żołnierz WOT, który w swojej brygadzie jest instruktorem.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. "Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. CSWOT zajmuje się m.in. przygotowaniem żołnierzy OT do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum realizowane są zarówno kilkudniowe jak i kilkutygodniowe szkolenia. Warto podkreślić, że każdy kurs posiada swój własny plan, który dopasowany jest w taki sposób, aby jak najlepiej móc przygotować żołnierza do wykonania zadań w nowej roli, czy to instruktora, dowódcy, czy też specjalisty w wybranym zagadnieniu. W ubiegłym roku CSWOT zorganizowało rekordowe 92 edycje kursów, w których przeszkolono ponad 1600 osób.

 

 



Źródło: niezalezna.pl , CSWOT, WOT

#lekka piechota #CSWOT #sprzęt wojskowy #RPG-7 #Terytorialsi #WOT

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo