Do kiedy rząd PO-PSL chciał uzależnić Polskę od Gazpromu? Premier przedstawił, co znajduje się w dokumentach

- Dziś warto zadać naszym poprzednikom pytania: dlaczego zarzucili projekt Baltic Pipe? Dlaczego chcieli podpisać umowę z Gazpromem do 2037 roku? Najnowsze dokumenty wskazują, że ta umowa miała nas uzależnić od Gazpromu do 2045 r. - powiedział na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

facebook.com/kancelaria.premiera/ screen

"PO ma przedstawić podobno swój program w tematach energetycznych. Chciałbym w związku z tym zadać PO, Donaldowi Tuskowi, kilka podstawowych pytań, ponieważ Donald Tusk to to samo co Angela Merkel"

- oświadczył szef rządu. 

Morawiecki przypomniał, że "pani Merkel ściągnęła na Europę ogromne nieszczęście w postaci swojej polityki gazowej, energetycznej i współpracy z Rosją".

"Donald Tusk równa się Angela Merkel. I on jest odpowiedzialny za to nieszczęście, które Europę spotkało"

- ocenił. 

Premier powiedział, że "dziś warto zadać naszym poprzednikom kilka pytań". 

"Dlaczego zarzucili projekt gazociągi Baltic Pipe? Dlaczego chcieli podpisać umowę z Gazpromem do 2037 roku? Najnowsze dokumenty wskazują, że ta umowa miała nas uzależnić od Gazpromu do 2045 r. Miała to być umowa uzależniająca nas od Gazpromu, Niemiec i Rosji i ich wspólnej polityki"

- pytał Morawiecki.

"Dlaczego przez 8 lat poza powołaniem spółki nie zrobili nic istotnego, by podpisać umowy na budowę elektrowni atomowych? Dlaczego w ich czasach zainstalowano nieco ponad 5,5 gigawata mocy energii odnawialnej? Przypomnę, że dziś mamy ponad 21 gigawatów zainstalowane w energii odnawialnej"

- kontynuował. 

"Nieudolność czy niesamodzielność?"

"Dlaczego jak mieli problemy ze smogiem zmieniali normy, by pomiary im się zgadzały. Zbij termometr, nie będzie problemu. Pytania będziemy sukcesywnie zadawać. Wspólnym mianownikiem jest pytanie o to, czy była to nieudolność czy niesamodzielność. Ja uważam, że jedno i drugie. Polityka, która nas uzależniała od koszmarnej, fatalnej polityki niemiecko-rosyjskiej, która pozwoliła Moskwie na coraz głębsze uzależnianie Europy od niby niskich cen gazu"

- podsumował.

 

 Źródło: twitter.com, facebook.com, niezalezna.pl

#polityka

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo