Ćwiczenia lotnictwa NATO w Rumunii

W Rumunii siły NATO przeprowadziły dzisiaj ćwiczenia lotnictwa testujące francuski system obrony powietrznej SAMP/T - poinformowała rzeczniczka dowództwa sił powietrznych Sojuszu w Ramstein, Oana Lungescu. Atak lotniczy symulowały maszyny z Hiszpanii, Turcji, Francji i USA.

Twitter.com/Oana Lungescu @NATOpress

Lungescu powiedziała, że francuski system SAMP/T skutecznie zneutralizował symulowany atak myśliwców - tureckich F-16, hiszpańskich Eurofighterów, francuskich Rafale - oraz amerykańskich maszyn przeznaczonych do walki elektronicznej Boeing EA-18G Growler. Francuskie myśliwce startowały z lotniskowca Charles de Gaulle.

- Odpowiadając na wojnę Rosji przeciw Ukrainie, kontynuujemy wzmacnianie naszych możliwości odstraszania i obrony we wschodniej części Sojuszu

 - oznajmiła Lungescu.

Jak dodała, "takie ćwiczenia sprawiają, że siły NATO są w stanie prowadzić wspólne operacje i pozostają w gotowości do odpowiedzi na dowolne zagrożenie z dowolnego kierunku".

Francja rozmieściła swój naziemny system SAMP/T w Rumunii w maju; jest on przeznaczony do obrony pola walki oraz szczególnie ważnych obiektów, jak np. lotniska, przed pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu, atakami lotnictwa, dronami i pociskami manewrującymi.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że przypadkowe uderzenie ukraińskiej rakiety w polskie terytorium 15 listopada ujawniło konieczność uszczelnienia systemu obrony powietrznej NATO.

Poprzednie manewry sił powietrznych państw NATO w Rumunii odbyły się pod koniec lipca w rejonie bazy wojskowej Mihail Kogalniceanu koło miasta Konstanca, na południowym wschodzie kraju. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo