Nowa moneta z serii "Odkryj Polskę"

24 listopada (czwartek) na rynku pojawi się nowa moneta okolicznościowa o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”.

moneta okolicznościowa
@nbppl

Moneta pięciozłotowa z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu, wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 000 000 sztuk i będzie można ją zamienić według wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP.

Wskazano, że powstanie pobenedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu – położonego we wschodniej części Łysogór, najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – historycy datują na pierwszą połowę XII w., (czasy księcia Bolesława Krzywoustego). Przypomniano, że dzięki relikwiom Drzewa Krzyża Świętego miejsce stało się najważniejszym sanktuarium na ziemiach polskich, a także celem pielgrzymek zarówno polskich władców, jak i prostego ludu. "Łysogórskie opactwo przez wieki krzewiło kulturę duchową i intelektualną, szczycąc się jedną z najwspanialszych w Polsce bibliotek. W przechowywanym w niej XV-wiecznym kodeksie odkryto słynne „Kazania świętokrzyskie”, najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego. Świętokrzyscy benedyktyni prowadzili ożywioną działalność duszpasterską, rozwijali szkolnictwo, zajmowali się ziołolecznictwem" - czytamy.

Napisano, że na rewersie monety znajduje się wizerunek klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu.

Dodano, że 1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie o nominale 50 zł i 500 zł z serii „Skarby Stanisława Augusta” – „August II Mocny”.

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauka i tradycją. Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła, lub poprzez zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bank centralny #NBP

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo