Porażająca skala zabójstw w RPA

Od lipca do września w RPA zamordowano 989 kobiet, ponad 13 tysięcy padło ofiarą napaści z zamiarem spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu, a 1277 stało się ofiarą usiłowania zabójstwa. W tym samym czasie zamordowano 558 dzieci. Te dane są niepokojące i nie do zaakceptowania - oświadczył w środę południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele.

fot. HelenOnline - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30960978

Cele przedstawił na konferencji kwartalne statystyki przestępczości, w których odnotowano zbrodnie zgłoszone południowoafrykańskiej policji (SAPS) w okresie od 1 lipca do 30 września 2022 r. Opozycja uznała dane za "przygnębiające" i przekazała, że wątpi w ich wiarygodność - podał południowoafrykański portal News24.

Liczba przestępstw seksualnych w RPA wzrosła o 1319, co oznacza 11-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku - poinformował minister Cele. Otwarto ponad 10 tys. śledztw w sprawie gwałtów.

- Na podstawie analizy 8227 przypadków gwałtów ustalono, że do 5083, co stanowi 62 proc. tych incydentów, doszło w miejscu zamieszkania ofiar lub sprawców

 - przekazał Cele, cytowany przez południowoafrykański portal News24.

Pozostałych gwałtów dopuszczono się w miejscach publicznych, na ulicach, w parkach, na plażach, w opuszczonych budynkach oraz w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych.

Minister przyznał również, że rząd RPA nie był w stanie ochronić najbardziej narażonych członków społeczeństwa, czyli dzieci. Od lipca do końca września w liczącym niemal 57 mln obywateli kraju zamordowano 558 dzieci. Łącznie ok. 7 tys. osób padło ofiarą morderstwa w tym okresie.

- Liczba zabójstw wzrosła o 841 w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku

 - poinformował minister Cele. Przedstawione statystyki oznaczają ogólny wzrost liczby zabójstw o 13,6 proc. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo