Rosja straciła irańskie drony? Brytyjski wywiad ujawnia: Wyczerpała zapasy

W codziennej aktualizacji brytyjski wywiad poinformował, że od września Rosja prawdopodobnie wystrzeliła przeciw Ukrainie setki wyprodukowanych przez Iran bezzałogowych statków powietrznych (UAV), zarówno dronów jednokierunkowego uderzenia (OWA) i bardziej tradycyjnych systemów wielokrotnego użytku. Z danych wywiadu wynika, że Kreml najprawdopodobniej wyczerpał już całe swoje zapasy dronów.

By Fars Media Corporation, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76335496

Wywiad podkreśla, że Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów.

Rosja w dużej mierze używała tej broni przeciw taktycznym celom wojskowym i ukraińskiej sieci elektrycznej. Jednak ostatnio rosyjscy dowódcy prawdopodobnie chcieli, aby pochodzące z Iranu UAV traktowały priorytetowo jako okazjonalne cele również placówki medyczne i uderzały w nie za pomocą amunicji kierowanej, jeśli zostaną zidentyfikowane. Rosja prawdopodobnie obmyśliła plan kampanii przy użyciu UAV-ów w reakcji na poważny brak pocisków manewrujących, ale podejście to odniosło ograniczony sukces.
- ujawnia brytyjski wywiad.

Wskazano, że większość wystrzelonych bezzałogowych statków powietrznych została zneutralizowana, a od około 17 listopada nie pojawiła się publicznie żadna informacja o uderzeniu przy pomocy jednorazowego drona typu kamikadze. 

Rosja najprawdopodobniej prawie wyczerpała swoje obecne zapasy, ale zapewne będzie dążyć do ich uzupełnienia. Rosja może prawdopodobnie szybciej pozyskać OWA z zagranicy niż wyprodukować w kraju nowe pociski manewrujące.
- informuje brytyjski resort obrony.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo