Egipt: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków

Podczas wizyty w Egipcie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odsłonił tablicę upamiętniającą Polaków pochowanych na cmentarzu w Heluanie pod Kairem - poinformowano we wtorek na Fb Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

kultura_gov_pl Twitter

- "Umieszczona we wnętrzach kaplicy cmentarnej tablica zawiera nazwiska osób pochowanych na cmentarzu, które zostały odtworzone na podstawie danych z ksiąg parafialnych"

- czytamy w informacji resortu kultury.

Jak wyjaśniono na Fb Instytutu "Polonika", w uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział: sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin, ambasador RP w Egipcie Michał Łabenda, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci w MKiDN Jolanta Miśkowiec, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą MKiDN Agnieszka Grunwald, historyk sztuki prof. Jan Sienkiewicz, kierownik Działu Analiz i Strategii Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" Michał Michalski, ojciec Sobhi z parafii św. Rodziny w Heluanie, przedstawiciel władz lokalnych Heluanu Sobhi Shafik Khalil, oraz prezes Stowarzyszenia Polonii w Egipcie Ewa Świerczyńska.

Przed II wojną światową Heluan, położony na południe od aglomeracji kairskiej, stanowił ważny ośrodek polonijny w Egipcie, którego centralną postacią była Wanda Bilińska – właścicielka willi "Wanda". "W marcu i kwietniu 1932 r. w Heluanie na wakacjach przebywał marszałek Józef Piłsudski, a w okresie II wojny światowej czasowo przebywali tam żołnierze formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uchodźcy cywilni" - przypomniano we wpisie resortu kultury.

Rzymsko-katolicki cmentarz w Heluanie powstał w 1887 r. W pierwszej połowie XX w. zostało na nim pochowanych ok. 30 Polaków, którzy byli mieszkańcami ówczesnej miejscowości uzdrowiskowej lub kuracjuszami w tamtejszych dwóch polskich pensjonatach. Obok Wandy Bilińskiej na cmentarzu pochowane są m.in. Zofia Bobińska i hr. Juliana Potocka.

Jak zaznaczono, "współcześnie w oryginalnej postaci nie zachował się żaden z polskich nagrobków". "Na cmentarzu znajduje się tablica Konstantego Żmigroda (zm. 1903) oraz wykonana współcześnie tabliczka z nazwiskiem +Sophia Bobinska 1926+" - napisano. Wyjaśniono, że Zofia Bobińska zwana Różą, była polską pielęgniarką, która po I wojnie światowej trafiła na kurację do Heluanu, gdzie zmarła w młodym wieku. Jej grób na cmentarzu katolickim w Heluanie przez wiele lat był celem pielgrzymek i kontemplacji.

Inicjatywa upamiętnienia Polaków w Heluanie została zrealizowana dzięki współpracy Instytut Polonika i Ambasady RP w Kairze (Embassy of Poland in Cairo).

 

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo