Najnowszy numer „GP”: Byliśmy o krok od globalnej wojny. Analiza Piotra Grochmalskiego po incydencie pod Hrubieszowem

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 23 listopada 2022 r. szczególnie polecamy analizę Piotra Grochmalskiego po incydencie pod Hrubieszowem. Będzie też o generale od Smoleńska odznaczonym za ludobójstwo oraz burzy wywołanej przez „Gazetę Polską” w środowisku prawników. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.

Gazeta Polska

TEMAT NUMERU:

Analiza Piotra Grochmalskiego po incydencie pod Hrubieszowem

Zabicie dwóch Polaków przez rakietę, która spadła na terytorium naszego państwa, dramatycznie ukazało światu, jak cienka linia oddziela nas od przemiany barbarzyńskiej wojny Putina w konflikt globalny. Jako naród znaleźliśmy się w innej rzeczywistości. Wszystkie struktury Rzeczypospolitej odpowiedzialne za bezpieczeństwo zostały postawione w stan gotowości. Świat wstrzymał oddech. Rozpoczęliśmy wstępną procedurę uruchamiania art. 4 NATO. Napięcie gwałtownie opadło 16 listopada, gdy ustalono, że prawdopodobnie nie doszło do bezpośredniej napaści Rosji na Polskę.
- czytamy w tekście Piotra Grochmalskiego.

Ponadto w numerze:

  • Generał od Smoleńska odznaczony za ludobójstwo 

Rosyjski generał broni Władimir Benediktow, dowódca Wojskowego Lotnictwa Transportowego, został odznaczony Orderem Zasługi dla Ojczyzny za osiągnięcia wojenne na Ukrainie. Wojskowy, znany z nadzorowania zakończonej eksplozją operacji sprowadzania samolotu Tu-154 w Smoleńsku, zasłużył się „niszczeniem ukraińskich nacjonalistów”.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski

  • Gazeta Polska wywołała burzę wśród prawników. Marszałek, sędziowie, konstytucja

Sytuacja rzeczywiście jest precedensowa – stwierdził minister Arkadiusz Mularczyk, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, komentując wręczanie sędziowskich nominacji przez Bronisława Komorowskiego, gdy jeszcze nie był prezydentem. – Kto mieczem wojuje, od miecza ginie – podkreśla prawnik i poseł Bartłomiej Wróblewski. Chodzi o zachowanie części środowiska sędziowskiego, która kwestionuje mandat innych sędziów. 
- więcej w tekście Grzegorza Brońskiego/.

  • Jak Unia Europejska przygotowała zieloną transformację

Unia Europejska – mimo wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego – nie ma zamiaru rezygnować z polityki „Fit for 55”. Miliony złotych rocznie wydaje na promowanie ekologicznych idei, a opłacanymi rzecznikami ich idei są aktywiści ekologiczni. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot – jedna z najbardziej znanych organizacji ekologicznych – tylko w ubiegłym roku dostała blisko 800 tys. zł od instytucji europejskich. W zamian miała sprzeciwiać się rozbudowie elektrowni w Ostrołęce, a także forsować zmianę ustaw dotyczących lasów w Polsce.
- więcej na ten temat w tekście Jacka Liziniewicza.

  • Czy Chiny i USA unikną wojny?

Osobiste spotkanie Xi Jinpinga z prezydentem Joe Bidenem pozwoliło przynajmniej na otwarcie dialogu w relacjach, które po wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie znalazły się w najniższym punkcie od lat 70. 
- pisze w swoim tekście Maciej Kożuszek.

  • Odra – dyplomatyczny bój o rzekę 

Organizacje ekologiczne z Polski i Niemiec złożyły skargę do Komisji Europejskiej w sprawie Odry. Brandenburgia wystąpiła na drogę sądową w kwestii polskich planów regulacji drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. Politycy byli już w Banku Światowym, gdzie apelowali o to, by cofnąć finansowanie polskich inwestycji. Bój o Odrę zaczął się na dobre.  
- informuje Jacek Liziniewicz.

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, Gazeta Polska

#Gazeta Polska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo