Polska jednym z najbardziej zaufanych sojuszników. Ważna deklaracja ambasadora USA: „jesteśmy partnerami na zawsze”

Polska i USA współpracują, ręka w rękę starają się odpowiednio reagować na tragiczne wydarzenia; jesteśmy partnerami na zawsze i Polska jest dla nas jednym z najbardziej zaufanych sojuszników – oświadczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

Brzezinski wygłosił przemówienie podczas VII Kongresu Open Eyes Economy Summit, który odbywa się w Krakowie. 

Ambasador USA wrócił do sprawy rakiety, która w ubiegły wtorek spadła w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Podkreślił, że Polska i USA współpracują w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. 

I wiemy, że w najczarniejszych godzinach możemy na siebie liczyć. Ten tragiczny incydent, do którego doszło w zeszłym tygodniu w Przewodowie, tak naprawdę podkreślił i udowodnił to jak bardzo głęboko zaangażowani jesteśmy w bezpieczeństwo Polski. A także pokazał, że Polska doskonale poradziła sobie z konsekwencjami, następstwami tego wydarzenia.
- podkreślił amerykański ambasador.

Strategiczny test i zagrożenie ze Wschodu

Dodał, że „ta relacja dotycząca bezpieczeństwa pomiędzy naszymi krajami to było coś, co zostało poddane testowi”.

I muszę powiedzieć, z wielką przyjemnością, że udało nam się zdać ten egzamin, zdaliśmy go naprawdę doskonale. Naprawdę jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Polska poradziła sobie z tym, co działo się w zeszłym tygodniu.
- powiedział ambasador USA w Polsce.

Podkreślił, że władze amerykańskie i polskie natychmiast podjęły rozmowy i zaczęły współpracować w konsekwencji tego, co stało się przy polskiej, wschodniej granicy. 

Prezydent Biden natychmiast podjął rozmowy z prezydentem Dudą i zaproponował swoje niezłomne wsparcie w tym zakresie.
- mówił Brzezinski.

Zwracał uwagę, że zarówno władze polskie i amerykańskie mają przygotowane konkretne scenariusze i plany, które można natychmiast realizować w przypadku wystąpienia zdarzeń nieprzywidzianych.

Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające cały czas, ale jasne jest to, że to Rosja jako jedyna odpowiada za ten tragiczny wypadek. Brutalna agresja Putina wymierzona w osoby prywatne, w zwykłych ludzi to jest coś czego nie możemy tolerować. Chciałbym wyrazić nasze kondolencje, także współczucie dla polskich rodzin, które poniosły tę dotkliwą stratę i pragnę podkreślić, że zawsze jesteśmy myślami z milionami Ukraińców i Ukrainek, którzy cierpią w wyniku agresji Rosji na ich kraj.
- powiedział Brzezinski.

Zapewnił, że „Polska i Stany Zjednoczone współpracują, ręka w rękę starają się odpowiednio reagować na te tragiczne wydarzenia i są gotowe w sposób zjednoczony stawić czoła także przyszłym wydarzeniom, które mogą być równie tragiczne. 

Jesteśmy partnerami na zawsze i Polska jest dla nas jednym z najbardziej zaufanych sojuszników.
- powiedział ambasador USA.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo