Agenci SBU weszli do firmy energetycznej VS Energy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi rewizje w firmie VS Energy, której właścicielami są oligarchowie z Rosji, firma ta zajmuje 10 proc. rynku energetycznego Ukrainy - poinformował dzisiaj portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w SBU.

Autorstwa President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64887882

Źródło to oświadczyło, że VS Energy "nie jest zwyczajną firmą", lecz przedsiębiorstwem władającym kilkoma regionalnymi zakładami energetycznymi.

- Właśnie ta branża (energetyczna) jest teraz najbardziej poszkodowana z powodu ataków Federacji Rosyjskiej. Oligarchowie są już objęci sankcjami i SBU ma pełne prawo do prowadzenia tam rewizji

 - powiedziało źródło.

Ukraińska Prawda podaje, że właścicielami VS Energy są Rosjanie: Aleksandr Babakow, Michaił Wojewodin i Jewgienij Giner. Władze ukraińskie objęły ich sankcjami w październiku br. Ukraińskie wydanie magazynu "Forbes" informowało wówczas, że spółka VS Energy zaprzeczała, by Babakow, Giner i Wojewodin byli jej właścicielami. Babakow i Giner zasiadają w Dumie Państwowej - niższej izbie parlamentu Rosji. Ukraińska Prawda określa Michaiła Wojewodina jako zawodowego przestępcę o pseudonimie "Misza Łużniecki".

Ukraiński "Forbes" podawał w październiku br., że do VS Energy należą zakłady energetyczne w obwodach: chersońskim, czerniowieckim, kirowohradzkim, rówieńskim i żytomierskim; łącznie firma rozprowadza 10 proc. energii elektrycznej na Ukrainie. VS Energu informowała, że zatrudnia ogółem ponad 11 tys. osób. 

Dziś SBU weszła także do Ławry Peczerskiej i niektórych obiektów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo