W najbliższym czasie decyzje ws. drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Sasin: Francuzi są w grze

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył, że nie jest jeszcze rozstrzygnięta ani lokalizacja drugiej rządowej elektrowni jądrowej, ani partnerstwo. - Francuzi są w grze - powiedział wicepremier i dodał, że decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższym czasie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szef MAP pytany we wtorek w Programie III Polskiego Radia czy są prowadzone rozmowy z Francuzami na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce wskazał: "Francuzi, oczywiście, (...) są w grze".

Sasin zwrócił uwagę, że "nie jest rozstrzygnięta jeszcze ani lokalizacja tej drugiej elektrowni rządowej, ani nie jest rozstrzygnięte partnerstwo".

"Te decyzje będą dopiero, w najbliższym czasie, zapadać"

- stwierdził.

Jak powiedział Sasin, "na pewno będzie trzecia elektrownia (jądrowa - red.), to jest przesądzone".

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyło Westinghouse, EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu, jest to projekt niezależny od PPEJ.

Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego, rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja "zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach". Wicepremier Sasin deklarował z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo