Szwedzkie służby zatrzymały dwóch szpiegów

Dwie osoby zostały zatrzymane we wtorek w Sztokholmie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego państwa - poinformowały szwedzkie służby specjalne SAPO.

fot. Joakim Berndes from Tystberga, Sweden - SÄPO Joggen i Almedalen 2015, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47426622 [cropped]

Jak poinformowano, jedna z osób podejrzana jest o nielegalne działania wywiadowcze, a druga o pomoc w tym przestępstwie.

- Operacja zatrzymania podejrzanych przeprowadzona została zgodnie z planem przy pomocy policji oraz wojska. Akcji towarzyszyły rewizje oraz konfiskaty

 - przekazał rzecznik SAPO Fredrik Hultgren-Friberg.

Szwedzkie siły zbrojne ujawniły, że wsparły akcję służb specjalnych śmigłowcami.

SAPO odmówiły podania dalszych szczegółów oraz nazwy państwa, któremu zatrzymane osoby miały przekazywać tajne informacje. Podkreślono jedynie, że wstępne dochodzenie w tej sprawie trwa od dłuższego czasu i nie ma związku z innymi ujawnionymi w ostatnim czasie przypadkami szpiegostwa.

Według gazety "Aftonbladet" proceder szpiegowski dwóch zatrzymanych osób miał trwać od 2013 roku.

Na początku listopada prokuratura krajowa w Sztokholmie oskarżyła dwóch braci irańskiego pochodzenia, którzy pracowali m.in. dla szwedzkich służb specjalnych SAPO, o trwające 10 lat szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyźni od ponad roku przebywają w areszcie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo