SBU weszła do Ławry Peczerskiej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała dziś rano, że prowadzi wraz z policją i gwardią narodową działania kontrwywiadowcze na terenie kijowskiej Ławry Peczerskiej, gdzie mieści się siedziba Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

СБ України @ServiceSsu

W komunikacie na serwisie Telegram Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że "podejmuje środki kontrwywiadowcze (z zakresu bezpieczeństwa)" na terenie ławry. Działania te "odbywają się wspólnie z policją i gwardią narodową w ramach regularnej pracy SBU dotyczącej działalności dywersyjnej rosyjskich służb specjalnych na Ukrainie" - podano w oświadczeniu.

Agencja UNIAN podała, że prowadzone są rewizje, w komunikacie SBU nie wspomniano zaś o przeszukaniach. Służby podały jednak, że przy obecności przedstawicieli Cerkwi prowadzą "oględziny terytorium i pomieszczeń" w celu wykrycia zabronionych przedmiotów oraz "kontrolę osób na terytorium ławry pod kątem ich związków ze sprzeczną z prawem działalnością na szkodę suwerenności państwa ukraińskiego.

Jak podaje SBU, działania mają uniemożliwić wykorzystanie Ławry jako ośrodka "ruskiego miru", sprawdzenie doniesień o wykorzystaniu pomieszczeń należących do Cerkwi do ukrywania grup dywersyjnych, wywiadowczych i przechowywania broni. 

Ławra Peczerska to pochodzący z XI wieku kompleks klasztorny, który przez wiele wieków był jednym z najważniejszych ośrodków prawosławia na ziemiach ukraińskich. Na jego terenie znajduje się m.in. sobór katedralny będący obecnie siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz liczne cerkwie. Ławra Peczerska jest od 1994 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo