Rosja i Chiny wetują w ONZ działania wobec Pjongjangu

USA i ich sojusznicy potępili ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponujące prawem weta Chiny i Rosja sprzeciwiły się zaostrzeniu sankcji przeciwko Pjongjangowi – podała agencja AP.

Autorstwa Eric Draper - http://www.whitehouse.gov/news/releases/2005/09/images/20050914-4_f1g7563jpg-515h.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1800631

Korea Północna przeprowadziła w ostatnich tygodniach rekordową liczbę prób rakietowych. W ubiegły piątek wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny o zasięgu wystarczającym, by uderzyć w kontynentalne terytorium USA. Grupa państw G7 wezwała ONZ do podjęcia „poważnych działań” w reakcji na te próby.

USA i kilkanaście innych państw, w tym osiem należących do Rady Bezpieczeństwa, potępiło najnowszą próbę rakietową Korei Północnej i późniejsze oświadczenie północnokoreańskich mediów, że może ona zostać użyta do przeprowadzenia nuklearnego uderzenia wyprzedzającego.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, zwołanym w związku z prowokacjami Pjongjangu, znów nie uzgodniono jednak żadnych wspólnych działań przeciwko Korei Północnej – podkreśla japońska agencja prasowa Kyodo.

- Powód jest prosty: dwaj dysponujący prawem weta członkowie Rady upoważniają i wzmacniają KRLD

 – powiedziała przedstawicielka USA w ONZ Linda Thomas-Greenfield, niebezpośrednio odnosząc się do Chin i Rosji.

Pozostali trzej stali członkowie Rady – USA, Wielka Brytania i Francja – poparli oświadczenie potępiające Koreę Północną.

Szef chińskiej delegacji Zhang Jun zaapelował natomiast do USA, aby uwzględniły „uzasadnione obawy” Korei Północnej. W podobny sposób chińskie władze określały roszczenia Rosji wobec NATO w kontekście wojny na Ukrainie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo