PO przeciwko odzyskaniu domeny „Polska.pl”

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

Po wielomiesięcznych unikach głosami posłów Platformy Obywatelskiej odrzucono projekt zmiany ustawy o narodowych symbolach, który przewidywał odzyskanie przez państwo internetowych domen m.in. Polska.pl i Poland.pl. Te od dłuższego czasu pozostają w dzierżawie spółki Agora, wydawcy „Gazety Wyborczej” - wynika z ustaleń „Gazety Polskiej Codziennie”.

O transakcji, w wyniku której domeny internetowe Polska.pl i Poland.pl trafiły w dzierżawę do spółki Agora, pisaliśmy już w 2011 r. Wtedy to w wyniku tajemniczej transakcji Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydzierżawiła wydawcy „Gazety Wyborczej” oba adresy. Kwota, na jaką opiewa umowa, jest nieznana. Posłowie PiS‑u, Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Jarosław Sellin, opracowali projekt ustawy, która po wejściu w życie powodowałaby odzyskanie adresów przez instytucje państwowe.

– To najbardziej intuicyjne i najlepsze domeny do prezentowania informacji, działań, edukacji związanych z Polską – mówił „Codziennej” specjalista od domen internetowych Rafał Galiński z firmy Iname.pl. – Wyceniając wartość domen wraz z treścią i liczbą wejść, można śmiało mówić o kwocie kilku milionów złotych – dodaje.

Oferenta wybrano uznaniowo. Chwilę po transakcji na stronach ukazały się reklamy. I tak artykuł o wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach poprzedzała reklama… serwisu towarzyskiego z atrakcyjnymi Azjatkami. Podobne ogłoszenie pojawiło się przed wiadomościami o betlejemskim światełku w Kancelarii Premiera, tragicznej śmierci polskich żołnierzy w Afganistanie i życzeniami świątecznymi dla więźniów politycznych na Białorusi. Teraz oba serwisy zmieniły szatę i przypominają serwisy dla turystów, brak jest tam jakichkolwiek bieżących informacji. Wchodzą na te strony internauci z całego świata, co generuje ruch, który zaliczany jest na konto Agory i może stanowić kartę przetargową dla spółki przy podpisywaniu kontraktów reklamowych dla innych, komercyjnych serwisów (np. Wyborcza.pl).

W piątek poseł PO Grzegorz Raniewicz zwołał podkomisję w sprawie domen. Jej obrady trwały kilka minut, ponieważ inny poseł PO Piotr van der Coghen złożył wniosek o odrzucenie projektu posłów PiS‑u. Co zaskakujące, nie odmówił mu „pewnej merytorycznej zasadności”, jednak stwierdził, że „skutki finansowe miałyby być nie do udźwignięcia”. O co mu chodziło? Nie wytłumaczył. Z naszych ustaleń wynika, że projekt umowy na dzierżawę zakładał półroczny okres wypowiedzenia, bez konieczności płacenia czegokolwiek. Van der Coghen nie przedstawił ekspertyz, na które powoływał się, mówiąc o „skutkach finansowych”.

Podkomisja zarekomenduje odrzucenie tego projektu Komisji Spraw Wewnętrznych. Decyzja zapadła już po tym, jak projekt zmiany uzyskał pozytywną ocenę prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Posłowie PO zadecydowali inaczej. Wnioskodawcy nie poddają się i zapowiadają kontynuację walki o narodowe domeny.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Śledztwo ws. Helpera. 5 osób z zarzutami, w tym prezydent Olsztyna!

/ Krystian Cieślik [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Pięciu samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi, prokuratura postawiła zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper, prowadzącego środowiskowe domy pomocy. Zarzuty dotyczą m.in. niedopełnienia obowiązków.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi od 2016 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku po przejęciu jej z olsztyńskiej prokuratury okręgowej. Głównym wątkiem jest wyjaśnianie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Ośrodki otrzymywały dotacje od państwa. Część z nich miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

Śledczy badają też wątki niedopełnienia obowiązków przez samorządy, które podpisywały umowy ze stowarzyszeniem na prowadzenie takich placówek. W sumie zarzutami objęto dotąd ponad trzydzieści osób.

Jak poinformował zastępca szefa białostockiej prokuratury regionalnej Paweł Sawoń, w poniedziałek i środę ogłoszone zostały zarzuty kolejnym pięciu osobom podejrzanym w tej sprawie. Jak podał, chodzi o samorządowców sprawujących w latach 2010-2017 urzędy: wójta gminy Jedwabno (dwie osoby), burmistrza Reszla i prezydenta Olsztyna, oraz - w latach 2014-2017 - wójta gminy Parda.

Zarzuty związane są z niedopełnieniem obowiązków i wyrządzeniem szkody jednostkom samorządu terytorialnego w związku z umowami zawartymi ze stowarzyszeniem Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper. Jak podała prokuratura, umowy dotyczyły powierzenia stowarzyszeniu zadania publicznego polegającego na adaptacji budynków i prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy w tych gminach.

"Niedopełnienie obowiązków polegało na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego zadania, w szczególności stopnia realizacji, efektywności, rzetelności i jakości realizacji, prawidłowości wykorzystania środków publicznych na realizację zadania i prowadzenia dokumentacji związanej z wykonywanym zadaniem"

- powiedział prok. Sawoń.

Zaznaczył, że podstawę przedstawienia zarzutów stanowił bardzo obszerny materiał dowodowy, na który składają się przesłuchania kilkuset świadków, dokumenty finansowe i księgowe, protokoły i wyniki kontroli organów skarbowych.

Wobec podejrzanych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tys. zł do 80 tys. zł.

W środę wieczorem w oświadczeniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz sam poinformował o postawionych mu zarzutach.

Zapowiedział jednocześnie na czwartek briefing w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl