Czym jest wcierka do włosów? Poznaj jej działanie i właściwości

Regularna pielęgnacja skóry głowy zyskuje na coraz większej popularności. Producenci dwoją i troją w udoskonalaniu swoich produktów, ale czy są one aż tak niezbędne. Wcierka do włosów czym jest i czy każda nadaje się do Twoich włosów?

Zdjęcie dodane przez Element5 Digital: https/pexels

Czym jest wcierka do włosów?

Wcierka do włosów jest kosmetykiem o wodnistym płynie. W składzie zawiera różnego rodzaju składniki aktywne tj.: wyciągi z ziół, roślin czy owoców, a także bazę, w której substancje te są rozpuszczone.
Wcierka zamknięta jest w szklanej lub plastikowej buteleczce z dozownikiem lub bez niego. Produkt nalewamy na dłoń, a następnie wcieramy w skórę głowy. 
Efekty zależą od składników w danej wcierce. 

Jak stosować wcierkę na co dzień?

Wcierkę nakłada się na czystą skórę głowy po umyciu jej szamponem, rozprowadzając ją delikatnie po skalpie. 

Jak używać wcierki, aby dała nam efekt:

Wcierkę aplikujemy na skórę głowy i wykonujemy masaż trwający 1 lub 2 minuty. Ma on za zadanie pobudzić mieszki włosowe do pracy, a dodatkowo ułatwi wchłanianie się produktu w skórę głowy.

masaż wykonujemy palcami lub specjalnymi narzędziami tj.: grzebień z grubymi ząbkami, grzebienie wykonane z kamienia, a także plastikowe grabki z metalowymi kulkami umieszczonymi na końcach „ząbków”

Jak wybrać dobrą wcierkę do skóry głowy?

Przy wyborze wcierki należy się kierować stanem jej skóry głowy i pamiętać o wszystkich problemach skóry czy włosów. Podczas zakupu należy kierować się różnymi czynnikami:

  • czy jest wrażliwa na nowe kosmetyki
  • reaguje swędzeniem
  • reaguje łuszczeniem się

Warto też zwracać uwagę na składniki aktywne i takie elementy, jak zapach wcierki czy schemat jej stosowania podany przez producenta. 

Rodzaje wcierek do skóry głowy

Poniżej charakterystyka podstawowych typów wcierek.

Wcierka na łupież

Wcierki na łupież jest jednym z najskuteczniejszych produktów przeciwko problemowi łuszczącej się skóry głowy. Wcierka działa w obrębie skalpu, przynosząc szybkie i zadowalające efekty. Produkt ma za zadanie wyciszyć skórę głowy i jednocześnie pozbyć się ewentualnych drożdżaków, będących częstą przyczyną kłopotów ze skalpem. Wcierki na łupież zawierają substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawierają również złuszczający kwas salicylowy lub migdałowy, łagodzący wyciąg z nagietka wraz z regulującym ekstraktem z pokrzywy czy mięty.

Wcierka na wypadające włosy

Wcierki na wypadające włosy mają za zadanie zahamować proces utraty włosów. Przy wyborze dobrego produktu warto skonsultować to z dermatologiem lub trychologiem. Problem z wypadającymi włosami może być głębszy od różnego rodzaju chorób, poprzez silny stres, aż po czynniki immunologiczne.

Wcierki do włosów przetłuszczających się 

Wcierki do włosów przetłuszczających się mają za zadanie ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. Inaczej mówiąc zniwelować problem zbyt szybko przetłuszczających się włosów. 

Składniki zawarte w takiej wcierce mają za zadanie przywrócić skórze głowy równowagę i ograniczyć pracę gruczołów łojowych.

Sprawdzą się tutaj wcierki z wyciągu z szyszek chmielu, pokrzywy, mięty, a także antybakteryjny cynk oraz siarka.

Wcierka na porost włosów

Wcierka na porost włosów ma za zadanie pobudzić i stymulować mieszki włosowe do pracy, czyli do przyspieszenia wzrostu i do wytwarzania nowych włosów. 

W składzie takich wcierek znajdziemy kofeinę, imbir, ekstrakt z papryczek chili (kapsaicynę), destylaty z korzeni (na przykład z chrzanu), wodę brzozową, ekstrakt z kory dębu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo