Cyklamen perski – jak o niego zadbać?

Cyklamen perski, zwany również pod popularniejszą nazwą fiołka alpejskiego, kwitnie w okresie zimowym, stanowiąc niesamowitą dekorację naszych mieszkań. Jego piękne barwne płatki ożywią każdą przestrzeń. Cyklamen idealnie nada się zarówno do domu, jak i do ogrodu. Ważne aby pamiętać, że bywa również kapryśny, a jego pielęgnacja trochę wymaga. Jak pielęgnować cyklamena? 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@BiZay Sunuwar

Cyklamen perski - uprawa doniczkowa

Cyklamen perski w naszym klimacie jest uprawiany jako roślina doniczkowa, kwitnąca w nietypowym terminie - od października aż do końca kwietnia. Fiołek alpejski stanowi więc doskonałą dekorację pomieszczeń w okresie zimowym. Dzięki licznym zabiegom hodowlanym, uzyskano ciekawe odmiany cyklamena kwitnące w całej gamie kolorów. Cyklameny z grupy Odoratum posiadają kwiaty pachnące, a u grupy Decora możemy dodatkowo podziwiać wspaniale zdobione liście. Dzięki takiej różnorodności i licznym walorom ozdobnym odmian, cyklameny to bez wątpienia najpopularniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące zimą.

Wielobarwny cyklamen

Ich kwiaty są białe, różowe, fioletowe, łososiowe, krwistoczerwone, dwubarwne, nakrapiane, cieniowane, o postrzępionych płatkach, liście marmurkowe albo pokryte srebrną siatką wzoru. Mogą występować również różne rozmiary, jedne są miniaturowe a jeszcze inne większe. Jest w czym wybierać! 

Cyklamen perski - pielęgnacja

Jak podlewać cyklamena?

Pielęgnacja cyklamena sprawia trudności głównie ze względu na wrażliwość podlewania. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, tak aby nie przelać bulwy. Najlepiej więc nalewać wodę bezpośrednio do podstawki, po około 30 minutach nadmiar wody usuwać. Ziemia powinna być stale wilgotna ale nie może być zbyt mokra. Zabieg powtarzamy codziennie lub co drugi dzień. Gdy tylko podłoże jest trochę przesuszone, liście więdną.

Rośliny te lubią wysoką wilgotność powietrza. Aby to osiągnąć, w pokoju możemy zainstalować nawilżacz lub ustawić doniczkę na podstawce wysypanej kamykami, z niewielką ilością wody na dnie.

Jak przedłużyć kwitnienie cyklamena?

Kwitnienie fiołka alpejskiego można przedłużyć, usuwając więdnące pędy kwiatowe z zawiązanymi nasionami. W tym celu zdecydowanym, mocnym ruchem wykręcamy pęd kwiatowy i odrywamy od bulwy. Pędy należy usuwać w całości. Ich fragmenty pozostałe przy bulwie będą gnić i doprowadzą do zwiędnięcia całej rośliny.

Co robić gdy fiołek alpejski przekwitnie?

Cyklamen perski przekwita zazwyczaj w kwietniu lub maju. Wówczas należy go przenieść do zimnego i ciemniejszego pomieszczenia. Po przymrozkach najlepiej wystawić do na zewnątrz, gdzie może przebywać całe lato. Najlepszym miejscem będzie półcień. Na ten okres ograniczmy podlewanie i całkowicie zaprzestajemy nawożenia.

Najlepsze miejsce dla cyklamenów

Cyklameny lubią miejsca dobrze oświetlone światłem rozproszonym. Jesienią i zimą ustawiamy je na parapecie. Gdy słońce mocno grzeje, kwiat lepiej odstawić tam, gdzie światło jest słabsze. W głębszym cieniu przestają kwitnąć.

Cyklamen perski - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

 Źródło: poradnikogrodniczy.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo