Jak aplikują rodzice w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Mamy szczegółowe dane

Rodzinny Kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia tego roku. Do tej pory w ramach programu wypłacono już ponad 3 mld zł. Do tej pory świadczenia przyznano na 574 tys. dzieci. Okazuje się, że rodzice chętniej wnioskują o wypłatę RKO w przelewach po tysiąc złotych. Dużo chętniej.

Zdjęcie ilustracyjne
Pexels / CC0

RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł. Kapitał będzie wypłacany w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane.

W ministerstwie rodziny i polityki społecznej uzyskaliśmy szczegółowe dane (wg. stanu na koniec września 2022 r.). Na podstawie danych ZUS szacuje się, że do 30 września br. wypłacono 3 048 520 kapitałów, z tego 2 622 375 w kwocie 1000 zł i 426 145 kapitałów w kwocie 500 zł, na łączną sumę 2 835 447 tys. zł.

Jak widać, jest ponad sześciokrotne zainteresowanie większymi wypłatami.

Jak się dowiedzieliśmy, od początku roku świadczenia rodzinnego kapitału opiekuńczego przyznano na 574 tys. dzieci.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podejmują wszelkie działania, żeby pieniądze były wypłacane jak najszybciej. Jednak często we wnioskach występują błędy.

Zdarza się, że rodzice składają kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. Niekiedy błędnie wpisany jest numer PESEL. Przy każdym takim wniosku jest konieczność wyjaśnienia pomyłek z klientem. Wówczas pracownicy ZUS kontaktują się z takim rodzicem, co wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo