Dobre wyniki miedziowego giganta na koniec III kwartału

Podczas konferencji w siedzibie warszawskiej giełdy członkowie kierownictwa KGHM Polska Miedź SA przedstawili wyniki finansowe za III kwartały bieżącego roku. M.in. wynik netto spółki wzrósł o 11 proc. do poziomu ok. 5,3 mld zł z ok. 4,8 mld zł w I–III kwartale ubiegłego roku.

fot. mat. pras.

Pełniący od 4 listopada bieżącego roku funkcję prezesa zarządu KGHM, Tomasz Zdzikot, scharakteryzował rezultaty działalności firmy: utrzymanie produkcji miedzi płatnej na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, wyższa produkcja srebra, wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy w zmiennym otoczeniu makro i presji inflacji kosztów.

Koncentrujemy się nad konstrukcją budżetu naszej firmy na 2023
– Nowy zarząd jeszcze się nie ukonstytuował w pełnym składzie. Nastąpi to w najbliższym czasie. Dokooptowanych zostanie dwóch wiceprezesów: ds. rozwoju oraz ds. aktywów zagranicznych – mówił prezes. – Teraz koncentrujemy się nad konstrukcją budżetu naszej firmy na 2023 r., z uwzględnieniem istniejącej presji kosztowej, a także nad realizacją planów inwestycyjnych i rozwojowych. Kiedy nowy zarząd w pełni się ukonstytuuje, przyjrzymy się strategii KGHM uchwalonej na początku bieżącego roku. Chciałbym, by wśród priorytetów naszej działalności znalazły się inwestycje i rozwój. Chcemy się przy tym skupić na naszym core-businessie: produkcji miedzi i srebra w kraju i zagranicą. Wyniki osiągnięte przez naszą firmę w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku oceniam jako dobre. O 18 proc., do poziomu 25,7 mld zł, wzrosły przychody. I to pomimo spadków notowań miedzi i srebra o 17–21 proc., lecz przy jednoczesnym wzmocnieniu (o 22 proc.) dolara wobec złotego.

Wcześniejsze prognozy o tegorocznej głębokiej recesji nie sprawdziły się
Jak zaznaczył Andrzej Kensbok, wiceprezes KGHM Polska Miedź ds. finansowych:

– Nasza ocena rynku daje asumpt do tego, byśmy ze spokojem kontynuowali naszą działalność. Wcześniejsze prognozy o tegorocznej głębokiej recesji nie sprawdziły się. Sytuacja na rynkach światowych nie jest przy tym łatwa – wskutek wzrostu inflacji, cen wyrobów chemicznych, paliw i energii a także spadku wydobycia w naszych kopalniach zagranicznych (w USA, Kanadzie i Chile), w tym w już sprzedanej Robinson w amerykańskiej Nevadzie. Mamy nadzieję, że produkcja w chilijskiej Sierra Gorde zacznie rosnąć w przyszłym roku

– stwierdził.

Wyniki produkcyjne, inwestycje i rozwój
W KGHM Polska Miedź SA, w porównaniu do I–III kwartału ubiegłego roku, nastąpił wzrost (o 1 proc.) produkcji srebra – do 1022 ton. Z kolei produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM w III kwartałach bieżącego roku była nieznacznie niższa w stosunku do I–III kwartału ubiegłego roku 557 tys. ton).

KGHM utrzymuje stabilną produkcję miedzi z aktywów krajowych (górnicza 334,4 tys. ton; hutnicza 442,5 tys. ton). Spółka kontynuuje kluczowe projekty, takie jak Program Udostępniania Złoża (zakończenie głębienia szybu GG-1). Ponadto KGHM kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej (mini reaktory SMR), słonecznej (farmy PV) i wiatrowej (off-shore). Konsekwentnie rozwija projekty przyczyniające się do spadku emisji CO2. Od 2023 r. w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł z OZE.

 

 

 Źródło: redakcja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo