Skarby Stanisława Augusta – seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich NBP

Wyjątkowa seria monet kolekcjonerskich NBP o nominałach 500 zł i 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta” – odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Foto: seria złotych i srebrnych monet NBP
NBP

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich zasługi dla historii Polski. Nie inaczej jest w przypadku serii kolekcjonerskiej „Skarby Stanisława Augusta”, która odwzorowuje słynną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Tak jak wtedy medale, tak dziś monety są bite w złocie i w srebrze.

„Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet. Odwrotne strony medali z życiorysami królów, umieszczone na awersach monet, zostały pomniejszone, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem Rzeczypospolitej, nominałem oraz rokiem emisji”

– wyjaśnia w folderze poświęconym emisji monet kolekcjonerskich NBP Tomasz Bylicki, starszy kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Skarby Stanisława Augusta” obejmuje 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii królewskiej oraz portret Stanisława Augusta, odtworzony według medali z epoki. Do tej pory NBP uhonorował już w ten sposób 20 władców Polski – od Bolesława Chrobrego do Jana III Sobieskiego. 1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 21. monetę z tej serii z wizerunkiem Augusta II Mocnego – złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł.

August II Mocny

Postać króla Augusta II Mocnego przybliżyła w folderze emisyjnym monety kolekcjonerskiej z jego wizerunkiem Marta Męclewska, była kustosz Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie:

„Dwudziesta pierwsza moneta serii przedstawia Augusta II zwanego Mocnym, z dynastii Wettinów, od 1694 r. elektora saskiego (jako Fryderyk August I), w Polsce obranego na króla 27 czerwca i koronowanego 15 września 1697 r. Jako elektor przystąpił w 1700 r. do wojny północnej i w wyniku klęsk w 1706 r. zrzekł się korony na rzecz Stanisława Leszczyńskiego, popieranego przez Szwedów. Po klęsce Karola XII pod Połtawą w 1709 r. powrócił na tron Polski przy poparciu Rosji.
Król pozostawił po sobie m.in. Pałac Saski w Warszawie, będący częścią założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską. Ustanowił Order Orła Białego, do dzisiaj najwyższe polskie odznaczenie. Zmarł w Warszawie w 1733 r. Został pochowany na Wawelu, wnętrzności umieszczono w kościele Kapucynów w Warszawie, zaś serce złożono w kościele katolickim w Dreźnie.”

Projekt monety kolekcjonerskiej

Na rewersie monety widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu Marcella Bacciarellego) w lewym profilu, w peruce z harcapem, w halsbandzie z małym żabotem spiętym agrafą, w kirysie, we fraku z szamerowanymi wyłogami, z gwiazdą i wstęgą Orderu Orła Białego oraz Orderem Złotego Runa na wstędze.

 

Na awersie monety czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Wybrany Roku Pańskiego 1697 dnia 27 czerwca, koronowany dnia 15 września. Kamieniec Podolski zdobyty przez Turków odzyskał pokojem karłowickim, wygnany z królestwa przez Karola XII szwedzkiego, powrócił do kraju Roku Pańskiego 1709. Umarł w Warszawie Roku Pańskiego 1733, mając lat 63, w 36 roku panowania, dnia 1 lutego.

Zakup monety − stacjonarnie lub online 

Monety kolekcjonerskie może nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także oryginalny pomysł na prezent. Zakupu można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl oraz w 16 Oddziałach Okręgowych NBP zlokalizowanych w każdym mieście wojewódzkim.
Informacje o zaplanowanych na kolejny rok emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2023 r. 

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.
Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.
Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów powszechnego obiegu m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, specyfikacją techniczną – dotyczącą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszowaniem, kolorystyką, wymiarami czy zastosowanymi technikami druku. 


 
Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką

1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 21. monetę z serii „Skarby Stanisława Augusta”– złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł – „August II Mocny”.
Moneta złota:
nominał: 500 zł
metal: Au 999,9/1000
stempel: zwykły
średnica: 45 mm
masa: 62,2 g
napis na obrzeżu: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA *AUGUST II MOCNY*
nakład: do 600 szt.
Projektant rewersu: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert Kotowicz
Emitent: NBP 
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Moneta srebrna:
nominał: 50 zł
metal: Ag 999/1000
stempel: zwykły
średnica: 45 mm
masa: 62,2 g
napis na obrzeżu: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA *AUGUST II MOCNY*
nakład: do 6 000 szt.
Projektant rewersu: Anna Wątróbska-Wdowiarska
Projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert Kotowicz
Emitent: NBP 
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
 

 

 Źródło: NBP

##bank centralny #Bank centralny #NBP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo