Dożywocie dla sprawców zestrzelenia samolotu MH17. Zełenski: Trzeba ukarać mocodawców

- Musimy rozwiać iluzje. Kara za rosyjskie okrucieństwa, zarówno obecne, jak i te z przeszłości, będzie nieunikniona. Kluczowe jest również pociągnięcie do odpowiedzialności mocodawców tych osób - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do dzisiejszego wyroku dla sprawców zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17.

Samolot Boeing 777 Malaysia Airlines, który został zestrzelony
Autorstwa Darren Koch - http://www.airliners.net/photo/Malaysia-Airlines/Boeing-777-2H6-ER/1776608/L/, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18056688

"Ważna decyzja sądu w Hadze. Pierwsze wyroki dla sprawców zestrzelenia MH17. Poczucie bezkarności prowadzi do nowych zbrodni. Kluczowe jest również pociągnięcie do odpowiedzialności mocodawców tych osób. Musimy rozwiać (wszelkie) iluzje - kara za rosyjskie okrucieństwa, zarówno obecne, jak i te z przeszłości, będzie nieunikniona"

- napisał Zełenski.

Sąd w Hadze skazał w czwartek dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Czwarty oskarżony, Rosjanin Oleg Pułatow został uniewinniony.

Wszyscy oskarżeni byli sądzeni zaocznie.

Holenderski sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki skazanych z Rosją.

Zestrzelony 17 lipca 2014 r. samolot Boeing 777 leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Dwie trzecie ofiar stanowili obywatele Holandii.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo