Müller: Powodem eksplozji rakiety na wschodzie naszego kraju były działania obronne Ukrainy

"Zgromadzone materiały przez polskie służby i służby sojusznicze wskazują, że powodem eksplozji rakiety na wschodzie naszego kraju były działania obronne Ukrainy przeciwko działaniom ofensywnym Rosji" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Müller
fot. TVP Info

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącego blisko granicy z Ukrainą Przewodowa (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski.

O tej sprawie i najnowszych ustaleniach mówił rzecznik rządu Piotr Müller. 

- Na ten moment wiemy, że 15 listopada Rosja doprowadziła do sytuacji, w której siły przeciwlotnicze ukraińskie musiały podjąć działania obronne. Dotychczas zgromadzone materiały wskazują, że powodem eksplozji rakiety w Polsce były działania obronne Ukrainy

- wskazał Müller, dodając:

Odpowiedzialność polityczna i moralna w pełni jest po stronie rosyjskiej. Rosja w sposób bezprawny ingeruje w integralność terytorialną innego kraju. 

Rzecznik rządu wyjaśnił również strategię informacyjną rządu w tej sprawie, odpowiadając w tym sposób na pojawiające się w przestrzeni publicznej zarzuty o niewłaściwym sposobie informowania o zdarzeniu w Przewodowie.

- W tym dniu informowaliśmy o zakresie, w jakim to było możliwe. Najpierw o tym, że spotyka się komitet rady ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego, wtedy nie było kompleksowej wiedzy na temat tego, co się wydarzyło. Ewentualne błędne informowanie mogło wywołać gigantyczne konsekwencje, krajowe i międzynarodowe - podkreślił. 

Minister wskazał, że sojusznicy Polski chwalili działania komunikacyjne Polski, wskazując na podawanie zweryfikowanych informacji i powstrzymywanie się od spekulacji.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Piotr Muller #Przewodów #Ukraina

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo