Wyrok za zestrzelenie samolotu MH17 Malaysia Airlines. Trzy razy dożywocie, jedno uniewinnienie

Holenderski sąd uznał, że Siergiej Dubinski, Igor Girkin oraz Leonid Charczenko są winni zestrzelenia w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysia Airlines. Skazano ich na dożywocie.

Wydano wyrok w sprawie zestrzelenia MH17
Autorstwa Ministerie van Defensie - http://www.defensie.nl/onderwerpen/oekraine-repatrieringsmissie/inhoud/fotos, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34796615

Sąd okręgowy w Hadze odczytał wyrok w sprawie karnej o zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu linii Malaysia Airlines lot MH17, w którym zginęło 298 osób. Sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki oskarżonych z Rosją.

Na sali nie było oskarżonych, pojawił się jedynie adwokat jednego z nich, Rosjanina Olega Pułatowa. Licznie obecni byli natomiast krewni ofiar, niektórzy przylecieli na odczytywanie wyroku nawet z Australii.

Adwokaci Pułatowa argumentowali wcześniej, że prokuratura uległa manipulacjom ukraińskiej służby bezpieczeństwa.

- Sąd nie podziela tej argumentacji i stwierdza, że prokuratura prowadziła niezależne śledztwo

 – mówił sędzia odczytujący wyrok i dodał, że na sąd nie wywierano wpływu, a proces był sprawiedliwy.

Zestrzelenie MH 17. Jaki jest wyrok?

Trzej podejrzani: Rosjanie Siergiej Dubinski i Igor Girkin oraz Ukrainiec Leonid Charczenko, są winni zestrzelenia w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysia Airlines (MH17), w wyniku czego zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Skazani zostali na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Jednocześnie sąd uniewinnił Rosjanina Olega Pułatowa uznając, że „nie ma dowodów na to, że w jakikolwiek sposób przyczynił się on do rozmieszczenia systemu rakietowego”.

Wszyscy oskarżeni byli sądzeni zaocznie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#MH17 #zestrzelenie samolotu

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo