Ciekawostki turystyczne: Iwkowa

Iwkowa – wieś królewska wiekorządców krakowskich, leży na Pogórzu Wiśnickim. Od północnej strony nad Iwkową wznosi się Pasmo Szpilówki ze szczytami: Piekarska Góra (515 m), Szpilówka (512 m), Bukowiec (494 m), od wschodu Machulec (Mahulec) (480 m). 2 km od wsi położony jest zamek Tropsztyn.

Iwkowa - kościół cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Mimikla; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Od zachodniej i południowej strony Iwkowa ograniczona jest wzniesieniami Rogozowej (536 m) i Sołtysich Gór (436 m). Od wschodu wieś graniczy z Tropiem, a od zachodu z Rajbrotem. 

Etymologicznie nazwa wsi wywodzi się od imienia Iwo (Iwon). Wieś powstała z połączenia dwóch osad. W 1334 r. królowa Jadwiga Łokietkowa, wdowa po Władysławie Łokietku, wystawiła przywilej lokacyjny terenom położonym wzdłuż rzeki Bela. Tędy już od czasów przedhistorycznych ciągnął się trakt „Wielka Droga”, zwany również „Starą Drogą”, łączący Polskę z Węgrami, co sprzyjało rozwojowi osadnictwa. 

Urodził się tu Marian Turkowski, generał brygady Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari oraz prof. Franciszek Serafin, historyk, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Atrakcje turystyczne i zabytki:

Kościół cmentarny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, pochodzi z końca XV w. Został wpisany do rejestru zabytków i włączony do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Bryła kościoła to styl gotycki – wykonana z drewnianych bali kładzionych na zrąb, z zewnątrz oszalowanych deskami. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa XV-wieczne portale zwieńczone łukami trójlistnymi, polichromię z 1629 roku, ołtarz główny ze sceną nawiedzenia i wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dwa boczne ołtarze z XVII/XVIII w., chór z pozytywem organowym i polichromię stropową ze scenami sądu ostatecznego. 

Pustelnia św. Urbana znajduje się w lesie, z dala od wszelkich zabudowań. Położona na stoku Bukowca, poniżej zielonego szlaku. Zbudowana w XVIII w. w miejscu pustelni św. Urbana, obok źródła, które daje początek potokowi Urbana.

Muzeum parafialne ks. Jana Piechoty zawiera unikatowe zbiory sztuki ludowej. Jest to filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Obok świętych figurek, które niegdyś wypełniały ołtarzyki kapliczek, ramiona krzyży można zobaczyć także modlitewniki, stare fotografie prezentujące miejscowe wydarzenia i ludzi z tamtych czasów. Dodatkową atrakcją są gospodarskie sprzęty: sochy, pługi i szereg archaicznych narzędzi, których przeznaczenia nieraz trudno dociec.

Stalowa wieża widokowa na Szpilówce – 516 m n.p.m. Wieża została oddana do użytku w 2019 roku. Wieża powstała by poprawić atrakcyjność gminy oraz przyciągnąć turystów oraz wesprzeć lokalną bazę hotelarską, gastronomiczną, agroturystykę i kulturę.
Kościół pw. NMP Wniebowziętej w Wojakowej, został wzniesiony w 1363 roku. Był to kościół gotycki z kamienia i przetrwał w takiej formie do pierwszej połowy XX wieku. W latach 1930–1931 przeszedł remont. Do dzisiaj przetrwały: gotycka kamienna chrzcielnica, barokowy ołtarz główny oraz odlany w 1687 roku dzwon z plakietką Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczony w wolno stojącej dzwonnicy.

Krzyż powstańców styczniowych wznosi się na niewielkiej leśnej polanie na Piekarskiej Górze (515 m n.p.m). Krzyż został postawiony w 1864 roku jako pamiątka uczestnictwa tutejszej ludności w powstaniu styczniowym. Wzniesiony jako wotum dziękczynne za ocalone życie oraz jako symbol walki i cierpienia o niepodległą Polskę.

Winnica Nowizny - położona jest w miejscowości Połom Mały. Jest to gospodarstwo enoturystyczne, posiadające powierzchnię 5,20 ha łącznie z lasem. Gospodarstwo zajmuje się uprawą winorośli i jej przetwórstwem. Ponadto zajmuje się hodowlą danieli. W winnicy znajduje się park linowy dla dzieci i zjazdy linowe dla dorosłych.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Skarby kultury - Iwkowa

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo