Wybuch w Przewodowie. Jak incydent komentują niemieccy politycy?

Niemieccy politycy ostrożnie odnoszą się do niepokojących doniesień z granicy polsko-ukraińskiej. Specjalnie dla portalu Niezalezna.pl sprawę skomentowali Roderich Kiesewetter z CDU i europoseł Zielonych, Daniel Freund. Publikujemy również reakcje najważniejszych niemieckich polityków i komentatorów z mediów społecznościowych.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Roderich Kiesewetter (polityk CDU, pułkownik Bundeswehry): Odpowiedź ma być znakiem jedności

Ataki rakietowe na Polskę są alarmujące, ale musimy zachować spokój i odczekać na wyniki obrad Narodowej Rady Bezpieczeństwa Polski. Należy w pełni wyjaśnić, czy chodzi o rakiety rosyjskie. Jeżeli to się potwierdzi, trzeba jasno powiedzieć, że odpowiedź ma być znakiem jedności i siły przeciwko zbrodniom wojennym i terrorystycznemu państwu Rosji. Istnieją tutaj różne możliwości, o których należy decydować na podstawie dostępnej wiedzy. W Polsce stracili życie ludzie! Wojna toczy się w Europie i dotyka nas wszystkich. Stoimy solidarnie i pełni współczucia po stronie naszych przyjaciół w Polsce.

Daniel Freund (europoseł Zielonych): Skoordynować reakcję

Myślami jestem z ofiarami. Polska ma pełną solidarność swoich sojuszników w Unii Europejskiej i NATO. Teraz trzeba wyjaśnić, co dokładnie zaszło. Każda reakcja powinna zostać skoordynowana z partnerami [w sojuszach].

Na Twitterze jako jedna z pierwszych swój komentarz zamieściła Agnes Strack-Zimmermann (FDP), przewodnicząca komisji obrony Bundestagu: 

Rosyjskie rakiety nie tylko najwyraźniej trafiły w Polskę i tym samym terytorium NATO, ale również doprowadziły do śmierci ludzi. Oto Rosja, z którą niektórzy tutaj otwarcie i w absurdalny sposób wciąż chcą „negocjować”. Kreml i jego mieszkańcy muszą się niezwłocznie wytłumaczyć.

Alexander Lambsdorff (FDP)

Na razie to, co wiemy:

1. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Polski obraduje i mówi o „sytuacji kryzysowej”
2. Doszło do ataku rakietowego na terytorium NATO
3. W ataku mieli zginąć ludzie. Rosja prowadzi wojnę napastniczą w regionie i MUSI się wytłumaczyć.

I kolejny twitt:

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Polski i jej roztropna reakcja na sytuację na granicy z Ukrainą . Sprawdzenie, czy należy uruchomić Art. 4 NATO (a NIE art.5!) Duda i Stoltenberg rozmawiali telefonicznie. – Priorytet: jasność co do powodu eksplozji

Annalena Baerbock (Zieloni, szefowa niemieckiej dyplomacji) sformułowała swój twitt po polsku:

Moje myśli kieruję ku Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami w NATO.

Paul Ziemiak (CDU)

Modlitwą jesteśmy z ofiarami. Solidarnością z naszym sąsiadem, Polską.

W mediach społecznościowych kondolencje dla rodzin ofiar oraz zapewnienie solidarności z Polską i tego, że sojusznicy w NATO są ze sobą w stałym kontakcie, zamieściła również Christine Lambrecht w imieniu Federalnego Ministerstwa Obrony.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#rakiety #atak #Rosja #Polska #Niemcy

Olga Doleśniak-Harczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo