Sprawdź swoje patelnie. Wystarczy jedna rysa! Eksperci zalecają ostrożność

Wystarczy zaledwie jedno zarysowanie na teflonowej patelni, aby w czasie gotowania do potrawy uwolniło się niemal 10 tys. cząstek mikroplastiku. Naukowcy ostrzegają, że trafiające w ten sposób do jedzenia cząstki potencjalnie mogą stwarzać poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Zdjęcie autorstwa Daria Obymaha z Pexels

Eksperci z Newcastle University i Flinders University ostrzegają, że w czasie gotowania, z nieprzywierającej, teflonowej powierzchni, mogą się uwalniać miliony niewidocznych gołym okiem cząstek.

Jak stwierdzili, już jedno pęknięcie powłoki teflonu może uwolnić prawie 10 tys. takich cząstek. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy na patelni jest rysa.

Nieprzywierający materiał - Teflon - należy do rodziny związków o nazwie FAS. Biorąc pod uwagę, że PFAS budzą wiele obaw, teflonowe mikrocząstki w jedzeniu mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Wymagają one zbadania, ponieważ na temat tego zanieczyszczenia nie wiemy wiele.
- mówi dr Cheng Fang z University of Newcastle.

Jedna z przyczyn ograniczonego stanu wiedzy jest taka, że teflonowe cząstki relatywnie trudno jest wykryć w porównaniu do wielu innych tworzyw sztucznych. Badacze zalecają więc ostrożność. 

Wyniki dają nam silne ostrzeżenie, że musimy uważać przy wyborze kuchennych naczyń, tak aby uniknąć zanieczyszczania żywności.
- zwraca uwagę jeden z badaczy, prof. Youhong Tang.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo