Rosną wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych

Według danych Ministerstwa Finansów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy do budżetu państwa z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych wpłynęło o 2,23 mld zł więcej niż przez pierwsze trzy kwartały ub. roku.

Zdjęcie autorstwa Geri Tech z Pexels

Przychody budżetowe rosną m.in. z powodu wprowadzenia mapy akcyzowej, a przede wszystkim podwyższenia minimalnego podatku akcyzowego na papierosy ze 100% do 105% - wynika z informacji ISBnews.

W I poł. 2022 r. wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe wzrosły o 1,55 mld zł, tj. o ponad 15% r/r. Legalna sprzedaż papierosów w tym czasie wzrosła natomiast o 13%, osiągając 24,6 mld sztuk.

Z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku ALMARES, prowadzącego badania na zlecenie wszystkich firm tytoniowych, wynika, że obecnie szara strefa tytoniowa stanowi 4,9% całości rynku. To najniższy wynik odnotowany w historii badań. Trend spadkowy trwa od 7 lat - w 2015 r. szara strefa tytoniowa stanowiła bowiem 18,3% rynku.

Na posiedzeniu Sejmu, które zacznie się 15 listopada, posłowie zajmą się nowelizacją ustawy akcyzowej, która ma m.in. uszczelnić obrót płynami (tzw. liquidami) do e-papierosów i dostosować przepisy dotyczące cygar i cygaretek do wymogów unijnego systemu Track&Trace, służącego do zwalczania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi.

Zmieniona ustawa doprecyzowuje definicję płynów do e-papierosów, uwzględniając wszystkie wyroby, które mogą "nadawać się do bezpośredniego użycia w papierosach elektronicznych", bez względu na ich miejsce i sposób sprzedaży. Jak tłumaczy rząd, chodzi o dostosowanie przepisów do sytuacji na rynku i objęcie akcyzą produktów, które były oferowane między innymi jako np. odświeżacze powietrza czy aromaty do kominków, mimo że w rzeczywistości były wykorzystywane do bezpośredniego użycia w e-papierosach lub do sporządzenia z nich tzw. liquidów.

Zmiany dotyczące cygar i cygaretek spowodują wyjęcie tych wyrobów z kategorii produktów, dla których znaki akcyzy będą miały roczny okres ważności. Wynika to z wymogów unijnej dyrektywy Track&Trace, która wykorzystuje banderole akcyzy do śledzenia wyrobów tytoniowych. Cygara i cygaretki mają zostać objęte tym systemem od 2024 r.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, ISBnews

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo