UE pomoże najbardziej potrzebującym państwom

Na chwilę przed rozpoczęciem szczytu G20 na Bali, Unia Europejska zapowiedziała zwiększenie wsparcia, które ma na celu pomoc osobom najbardziej dotkniętym niszczycielskimi skutkami rosnącego braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Nowy pakiet pomocy humanitarnej będzie wynosił 210 mln euro i będzie przeznaczony dla 15 państw.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Alexas_Fotos

Komisja Europejska podała w poniedziałek, że wraz z tym pakietem całkowite wsparcie UE dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego w latach 2020–2024 wyniesie nawet 8 mld euro. W 2022 r. brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie osiągnął bezprecedensowy poziom. Afganistan, Etiopia, Nigeria, Sudan Południowy, Somalia i Jemen są nadal zagrożone głodem.

„Wojna Rosji na Ukrainie ma ogromny wpływ na globalną podaż żywności. Kraje, które były już podatne na wstrząsy żywnościowe, znalazły się w dramatycznej sytuacji. Musimy działać, aby uniknąć głodu w niektórych najbiedniejszych częściach świata. UE opowiada się za najbardziej wrażliwymi krajami, a dziś UE dalej rozszerza swoje wsparcie na potrzebujących”

- zaznaczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w komunikacie.

Oprócz ogłoszonego w poniedziałek finansowania UE przeznaczyła już dodatkowe 175 mln euro na pomoc humanitarną, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących na Ukrainie i w Mołdawii.

UE i jej państwa członkowskie są wiodącymi darczyńcami pomocy humanitarnej na świecie. Pomoc humanitarna finansowana przez UE jest dostarczana we współpracy z agencjami ONZ, organizacjami międzynarodowymi i organizacjami pozarządowymi. Pomoc humanitarna UE obejmuje takie obszary jak: dostarczanie żywności, zapewnienie schronienia, opiekę medyczną, dostawy wody i poprawę warunków sanitarnych oraz edukację w sytuacjach kryzysowych.

Poprzez humanitarną pomoc żywnościową UE dąży do zapewnienia dostępu do bezpiecznej i pożywnej żywności osobom najbardziej zagrożonym głodem i społecznościom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych. Niepewność żywnościowa w ciągu ostatnich 5 lat rozwija się w niepokojącym kierunku, głównie z powodu konfliktów, wstrząsów gospodarczych (wielu związanych ze skutkami COVID-19) i zmian klimatycznych - podkreśliła KE. Dodano, że rosyjska inwazja na Ukrainę dramatycznie pogorszyła sytuację poprzez swój wpływ na ceny żywności, energii i nawozów, a także zakłócenia łańcucha dostaw.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Unia Europejska #świat #wsparcie #pieniądze

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo