Baza recepcyjna dla uchodźców oraz miasteczka kontenerowe. Tak Polska pomoże Ukraińcom przetrwać zimę

"W związku z nadchodzącą zimą przygotowujemy bazę recepcyjną dla potencjalnej kolejnej fali uchodźców z Ukrainy; prowadzimy też rozmowy z rządem ukraińskim, będziemy pomagać również na miejscu" - poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. W kontekście pomocy na terytorium Ukrainy, polityk wspomniał o powstaniu tam tzw. miasteczek kontenerowych.

Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/GAZETA POLSKA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był pytany w radiu RMF FM, czy Polska jest gotowa na ewentualną drugą falę uchodźców z Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w związku z zimą.

"Pan minister Paweł Szefernaker (wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców - red.), pani minister Agnieszka Ścigaj (minister ds. integracji społecznej), wojewodowie i samorządowcy przygotują bazę recepcyjną dla potencjalnej kolejnej fali uchodźców w związku z nadchodzącą zimą. Prowadzimy też rozmowy z rządem ukraińskim, bo jednak Ukraińcy chcą, żeby ci ludzie pozostawali i tam będziemy pomagać na miejscu"

- powiedział wiceminister Grodecki.

Jak dodał, baza recepcyjna systematycznie się powiększa.

"Już przyjęliśmy 1,3 mln osób. W Niemczech - z tego co wiem od swojego odpowiednika - jest milion Ukraińców. Na pewno będziemy też musieli pomagać na miejscu"

- podkreślił wiceszef MSWiA.

Pomoc również na terytorium Ukrainy

Zapowiedział powstanie tzw. miasteczek kontenerowych na Ukrainie.

"One będą wyposażone w urządzenia do ogrzewania, ale też i prądotwórcze"

- zaznaczył wiceminister Grodecki.

Straż Graniczna poinformowała dziś, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,724 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,92 mln. W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 23,7 tys. osób udających się z Ukrainy do Polski. W odwrotnym kierunku granicę przekroczyło 24,3 tys. osób.

Poniedziałek jest 264. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wojna #Rosja #Ukraina #Polska #uchodźcy #pomoc #wsparcie

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo