Prezydent Andrzej Duda: Rzeczywistość ostatnich lat uświadomiła nam, co znaczy mieć lub nie mieć niepodległości

Rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła co to znaczy mieć i nie mieć wolne suwerenne państwo, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość - powiedział przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie trwają uroczystości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda
TVP Info/print screen

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, a także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W uroczystościach biorą również udział marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart.

Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie prawie 5 lat przypominali o wielkiej wartości jaką jest wolne i suwerenne państwo. Dziękuję tym, którzy edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach

– mówił Andrzej Duda.

"Rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła co to znaczy mieć i nie mieć wolne suwerenne państwo, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość" – dodał prezydent.

Zaznaczył, że nie wiedzieliśmy jakie jest podłoże akcji hybrydowej realizowanej przeciwko Polsce, Litwie, Unii Europejskiej.

24 lutego pokazał nam, jaki najprawdopodobniej był zamysł. Chodziło o to, by wywołać zamęt, kryzys, sprawdzić naszą gotowość

– powiedział.

Dzięki twardej postawie, polska granica została obroniona. Dziękuję za tę ofiarność, za zrozumienie sedna problemu, za służbę często w trudnych warunkach. Dziękuję tym, którzy nieśli pomoc ludziom, którzy wspierali także żołnierzy

– mówił.

Prezydent dziękował tym, którzy przyjęli przybyszów z Ukrainy, którzy przynosili pomoc i oferowali wsparcie.

„Dziękuję za wszystko co czyniliście. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy.
Dziękuję Prezydentowi Gitanasowi Nausedzie za obecność. Polska i Litwa razem. Suwerenne i mocne” – podkreślił.

W 1918 r. nasi pradziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz. Tak wielka była wola posiadania wolności we własnym kraju, że dali radę to zrobić. Jeśli oni potrafili, to i my także. Jesteśmy narodem pracowity i odpornym

– mówił Andrzej Duda.

„Wierzę głęboko w wolną i suwerenną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa i w umiejętność rozpoznania tego, jaką drogą powinniśmy podążać” – dodał.

Zaplanowane jest również wystąpienie Gitanasa Nausedy, który - wraz z małżonką Dianą Nausediene - przebywa z wizytą w Polsce. Przywódcy Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wieniec na płycie grobu złoży też m.in. premier Morawiecki. Prezydentowi Polski towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Wieńce zostaną też złożone przed znajdującym się przy placu Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo