Ciekawostki turystyczne: Dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Dom im. Józefa Piłsudskiego to zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie przy Alei 3 Maja 7 na rogu ulicy Oleandry - w miejscu, z którego w 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego. Modernistyczny projekt budynku jest autorstwa prof. arch. Adolfa Szyszko-Bohusza i Stefana Strojka.

Widok od strony Błoń
Krzym16 ; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Decyzję o budowie Domu podjęli obecni na I Zjeździe Związku Legionistów Polskich dawni Legioniści. Teren na którym stoi budynek został przekazany na rzecz Związku uchwałą władz Krakowa z dnia 23 grudnia 1927 roku. Rok później, w rocznicę odzyskania niepodległości, nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego. Dokonał tego Metropolita Krakowski, abp książę Adam Sapieha, w obecności władz wojskowych, państwowych oraz samorządowych. 

5 sierpnia 1934 roku uroczyście otwarto pierwszą, południowo-wschodnią, część budynku, wybudowaną z funduszy Związku Legionistów Polskich. W 1936 roku otwarto pierwszą wystawę pamiątek w Sali Kadrówki, natomiast w Sali Honorowej wyeksponowano urny, z których ziemia została złożona w Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu.

Wybuch II wojny światowej oraz czasowa delegalizacja związku dokonana przez Generalnego Gubernatora a później władze Polski Ludowej uniemożliwiły dokończenie budowy Domu w takiej formie, jaka założona została w projekcie.

W okresie okupacji hitlerowskiej znajdowała się tu siedziba Dowództwa SS i Policji.

W budynku Muzeum miały swoją siedzibę liczne organizacje: Muzeum Czynu Niepodległościowego, Komenda Naczelna Związku Legionistów Polskich, Komenda Główna Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny oraz Archiwum Czynu Niepodległościowego, Instytut Historyczny im. Józefa Piłsudskiego w Kraju, Naczelny Obywatelski Komitet Uczczenia Pamięci Józefa Piłsudskiego,Naczelny Obywatelski Komitet Uczczenia Pamięci Edwarda Śmigłego-Rydza.

Organizowane były tu także konferencje naukowe i wykłady. Co roku 12 maja, w rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbywał się Ogólnopolski Zjazd Szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego oraz identyfikujących się z Ideą Niepodległościową.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo