Przez Polskę przejedzie największy transport. Maszyna do tunelowania waży 500 ton!

W nocy z piątku na sobotę z Opola na Podkarpacie wyruszy transport z elementami maszyny TBM, służącej do drążenia tuneli. Jak poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w GDDKiA w Opolu, kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu.

Tunelownica używana w Niemczech
fot. Raimond Spekking CC BY-SA 4.0 via Wikimiedia

Maszyna TBM została zbudowana w Hiszpanii. Do Polski przetransportowano ją drogą morską, a następnie jej największe elementy Odrą spławiono do Opola. W nocy z piątku na sobotę wyruszy pierwszy transport giganta, który będzie poruszał się z prędkością 10 km/h.

Jak poinformowali przedstawiciele GDDKiA w Opolu, trasa wiedzie z Opola na autostradę A4. Następnie na węźle Gliwice Sośnica wjedzie na autostradę A1 i przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Warszawę, wjedzie na S19 i dotrze do Lublin, a następnie przez S19 i Rzeszów trafi na plac budowy w Babicy Kolonii, gdzie będzie drążyła tunel o długości 2255 metrów pod wzgórzem Grochowiczna.

"Jest to transport wyjątkowy zarówno pod względem masy, jak i gabarytów. Z tego względu konieczne było ustalenie takiej trasy, która umożliwi manewrowanie całego zestawu. Transport będzie odbywał się na zestawach o szerokości 9 metrów, długości 74 metrów i wadze około 260 ton. Łączna masa z ładunkiem takiego zestawu to 500 ton. Przewóz elementów będzie miał miejsce w godzinach nocnych, między godziną 22 a 6 rano. Ze względów bezpieczeństwa, nie będzie możliwości wyprzedzania transportu" - podkreślali przedstawiciele firmy spedycyjnej.

Jeden przejazd z Opola do Babic będzie trwał około 20-25 dni. Konwoje z elementami maszyny będą wyposażone w tablice VMS, mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną i będą korzystały z eskorty policji. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#tunelownica #tunel

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo