Starożytni hydraulicy spod Wezuwiusza

W Pompejach archeolodzy odkryli system hydrauliczny doskonale zachowany pod posadzką w luksusowej rzymskiej willi, którą pokrył popiół podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Ten rzymski system wodny, zwany hypokaustem, dostarczał podgrzewaną wodę i powietrze do pomieszczeń budowli. Ostatnio nienaruszone od 2 tysięcy lat rury i zawory znaleziono w Stabiae, starożytnym mieście położonym około 4,5 km od Pompejów. W Stabiae znajdowały się wspaniałe wille arystokracji rzymskiej. Pisał o tym Pliniusz Starszy – Juliusz Cezar, cesarze August i Tyberiusz oraz mąż stanu-filozof Cyceron – „wszyscy oni posiadali posiadłości w Stabiae”. Miasto to, podobnie jak Herkulanum i Pompeje, zostało pogrzebane pod pyłem z Wezuwiusza.

Zespół archeologów, który pracował w małym ogrodzie otoczonym kolumnadą w Willa Arianna, odkrył zdobiony ołowiany zbiornik wodny. Willę odkopał po raz pierwszy szwajcarski inżynier Karl Weber w latach 1757-1762. Wtedy to większość artefaktów, mebli i fresków przewieziono do Muzeum Burbonów w Pałacu Królewskim w Portici.

Na stronach muzeum w Pompejach napisano, że właściciele willi mieli „niezwykle wyrafinowany gust”. Swą posiadłość ozdobili freskami pokazującymi sceny z mitologii ,„latające postacie, amorki, bogowie, miniaturowe pejzaże, maski i medaliony z popiersiami”. Tak więc odkrycie zbiornika wodnego i systemu hydraulicznego być może nie wydaje się tak wspaniałe w porównaniu ze sztuką, to jednak jest odkryciem bardzo cennym dla badaczy i historyków, co potwierdził  nowy dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel. Zbiornik na wodę, taki jak ten, z dwoma pokrętłami, „wydaje się prawie nowoczesny… i że wzbudził zdumienie wśród naukowców”. Ponieważ system wodociągowy został znaleziony tam, gdzie go pierwotnie zainstalowano, archeolodzy mogli dokładnie zobaczyć, w jaki sposób rozprowadza on wodę do różnych pomieszczeń willi. Zidentyfikowano dwie rury: jedną, która zasilała ciepłownię willi, a drugą najprawdopodobniej impluvium (główny zbiornik wodny) w atrium.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#starożytni Rzymianie #erupcja Wezuwiusza #Pliniusz Młodszy #Stabiae #archeologia

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo