Korea Północna pomaga Rosji w wojnie na Ukrainie. Szyje mundury zimowe dla okupantów

Fabryki w Korei Północnej szyją zimowe mundury dla rosyjskiego wojska na Ukrainie, z pogwałceniem sankcji ONZ. Informuje o tym Radio Wolna Azja, powołując się na anonimowe źródła północnokoreańskie.

PAP

Z publikacji wynika, że co najmniej trzy fabryki w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, a także kilka w innych częściach kraju, są zaangażowane w szycie mundurów zimowych, bielizny i butów dla rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Szyją zimowe mundury i bieliznę dla żołnierzy rosyjskich na Ukrainie. Słyszałem od wysokiego rangą urzędnika w fabryce, że otrzymali rosyjskie tkaniny do szycia mundurów, a Rosjanie zamawiają duże partie

 – powiedziało źródło.

Wcześniej rosyjska ambasada w Korei Północnej poinformowała, że Moskwa jest zainteresowana zakupem ubrań i butów w Pjongjangu.

Przypomnijmy, że w 2017 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję zakazującą importu jakichkolwiek wyrobów włókienniczych z Korei Północnej. Była to odpowiedź na testy bomby wodorowej w kraju. Wszyscy 15 członków Rady, w tym Rosja, jednogłośnie zagłosowali za sankcjami. Zakaz miał zmniejszyć dochody budżetu KRLD o około 800 milionów dolarów rocznie.

Zakup mundurów zapewnia pracę kilku tysiącom osób w KRLD. Moskwa z kolei doświadcza ostrego niedoboru mundurów na potrzeby wojny na Ukrainie.

KRLD jest jedynym krajem na świecie, który uznał rosyjską aneksję Doniecka, Ługańska, Chersonia i części obwodu zaporoskiego Ukrainy. Według Radia Wolna Azja po rozpoczęciu lutowej inwazji propaganda Korei Północnej zaczęła coraz częściej mówić o przyjaźni Pjongjangu z Moskwą. Wcześniej wywiad USA informował, że armia rosyjska może otrzymać pociski artyleryjskie z KRLD, przedstawiciele reżimu w Pjongjangu temu zaprzeczają.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, Radio Free Asia

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo