Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dialogi w tym filmie nie są wymyślone - to stenogramy z podsłuchów SB! "Prorok" w kinach od 11 listopada

"Prorok" to dramat historyczny z elementami sensacyjnymi o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który po internowaniu ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. "Chciałem pokazać, że to był człowiek, a nie mitologiczna postać" - podkreśla filmowy prymas Sławomir Grzymkowski. Co ciekawe: wszystkie gabinetowe dialogi prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach z podsłuchów sporządzonych przez SB. Film w reż. Michała Kondrata do kin trafi 11 listopada. We wtorek w kinie Helios w warszawskim centrum handlowym Blue City odbyła się jego premiera.

materiały prasowe

Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie "Prorok", zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika-stratega, a także propagowanie przez niego wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu.

Premiera filmu

Premiera filmu Prorok odbyła się 8 listopada w warszawskim kinie Helios Blue City. Na wydarzeniu pojawili się m.in. Jacek Borkowski z dziećmi, Agata Konarska, Tadeusz Chudecki, Marcin Kwaśny, Agnieszka Kawiorska, Marta Surnik, Robert Czebotar, Kamila Kamińska i Michał Meyer, Ewelina Ruckgaber, Łkasz Strzałka, Michał Kondrat, Aleksandra Kostka.

Na uroczystej premierze nie zabrakło również kardynała Kazimierza Nycza oraz Jarosława Sellina, sekretarza stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

Reżyserem "Proroka" jest Michał Kondrat, autorem muzyki Bartosz Chajdecki („Belle epoque”, „Jestem mordercą”, „Moje córki krowy”), a za produkcją stoi Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Obraz jest współfinansowany przez PiSF i dofinansowany ze środków MKiDN.

Podczas premiery głos zabrał reżyser "Proroka" Michał Kondrat, który podziękował całej ekipie za współpracę w tworzeniu filmu. 

- Wszystko po to, aby zrobić film o ważnej postaci - prymasie Wyszyńskim i istotnym okresie z jego życia w sposób taki, jaki sobie wymarzyłem. A mianowicie: zawsze chciałem, aby w Polsce, podobnie jak w USA, filmy na ważny temat były robione z rozmachem. Tak ten film stworzyliśmy i mam nadzieję, że przez to będzie atrakcyjniejszy 

- mówił, wyliczając, że zadbano o wiele szczegółów. M.in. wszystkie dialogi, które toczą się w filmie, nie są wymyślonymi, ale stworzonymi ze stenogramów, które powstały z podsłuchów zainstalowanych w gabinecie pierwszego sekretarza Władysława Gomułki, premiera Cyrankiewicza oraz prymasa Wyszyńskiego.

To w tych gabinetach toczy się główna oś filmu. 

„Prorok” - debiut fabularny Michała Kondrata

"Prorok" to film fabularny o kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

"Prorok" opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Film ukazuje szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokazuje nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek zostanie mianowany biskupem pomocniczym Krakowa.

 

W rolach głównych: Sławomir Grzymkowski (kardynał Stefan Wyszyński), Adam Ferency (Gomułka) i Marcin Troński (Cyrankiewicz). Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata ("Dwie korony", "Miłość i miłosierdzie", "Czyściec").

Do fabuły wybrano okres 14 lat z życia Wyszyńskiego, od 1956 r. do 1970 r.

ZOBACZ ZWIASTUN:

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo