Ciekawostki turystyczne: Pałac Maurycego Poznańskiego w Łodzi

Pałac Maurycego Poznańskiego — pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi przy skrzyżowaniu ulicy S. Więckowskiego z ulicą Gdańską. Neorenesansowy pałac został zbudowany około 1896 roku według projektu Adolfa Zeligsona, który wzorował się na budynkach pałaców w Wenecji oraz weneckiej biblioteki Sansovina. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki w Łodzi.

Pałac Maurycego Poznańskiego z 1896 r, obecnie muzeum sztuki
Mietek Ł; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Jest to narożny budynek dwupiętrowy z oficyną od ulicy Gdańskiej, budynkami gospodarczymi, tworzącymi wewnętrzny dziedziniec. Pałac na planie litery L, trzykondygnacyjny.

Pałac przyuliczny z rozległym ogrodem (już nieistniejącym). Regularnie ułożone okna zakończone półkoliście oraz urozmaicone regularne balkony, to charakterystyczne elementy elewacji. Budynek wieńczy attyka z przywróconymi przy remoncie budynku w 2010 roku rzeźbami.

Pałac miał charakter rezydencjalno-mieszkalny. Od 1947 roku gmach jest siedzibą Muzeum Sztuki w Łodzi znaną pod nazwą ms1. Z tego też powodu usunięto z większości salonów sztukateryjne dekoracje i boazerie. Przetrwały one jedynie w dzisiejszej sali odczytowej oraz na klatce schodowej, ze ścianami wykładanymi trawertynem i marmurem, piękną balustradą oraz z ogromnym witrażem.


 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Maurycego Poznańskiego w Łodzi

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo