Ciekawostki turystyczne: Pałac Tarnowskich w Krakowie

Pałac Tarnowskich znajduje się w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 13-15, róg ul. św. Marka 13. Barokowy pałac, powstał w XVII wieku w wyniku przebudowy trzech kamienic: Pod Kokoszką, Zdanowskiej i trzeciej należącej do rodziny Sanguszków. W 1899 roku kupiony przez Zdzisława Tarnowskiego i wyremontowany z zachowaniem barokowych elementów architektury.

Pałac Tarnowskich, ul. Sławkowska 13-15
Zygmunt Put; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Budynek posiada sklepioną, barokową sień, a także barokowe portale (na których znajdują się herby Starykoń i Sulima) oraz portal ozdobiony herbami Szreniawa i Pogoń.

Budowlę wzniesiono w XVII wieku. Pałac uzyskał wówczas cechy klasycznej miejskiej rezydencji z bogato zdobionymi wnętrzami pierwszego piętra (piano nobile) i reprezentacyjną elewacją. Z czasem w pałacu zgromadzono wartościowe meble i bogate zbiory dzieł sztuki. Na szczególną uwagę zasługiwała cenna galeria obrazów włoskich i flamandzkich mistrzów, która wzmiankowana była w opisach zabytków Krakowa jeszcze w okresie międzywojennym.

Po obu stronach portalu zdobiącego bramę rezydencji, znajdują się autentyczne wgłębienia wyżłobione w kamieniu, które służyły do gaszenia w nich pochodni. Na narożu budowli umieszczony był niegdyś żelazny łańcuch zamykający ulicę podczas oblężenia miasta. Do dzisiaj dotrwał jedynie żelazny kabłąk. Łańcuchy musiały być także rozpinane na noc, a właściciele posesji zobowiązani byli do zamykania ich na ogromne kłódki. W 1679 roku zanotowano, że w Krakowie znajdowały się jeszcze dwa łańcuchy do zamykania przecznic i dziesięć łańcuchów przykowanych do kamienic.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Tarnowskich w Krakowie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo