Oryginalne zdjęcia z odkrycia grobowca Tutanchamona

Harry Burton (1879-1940) był fotografem, który towarzyszył ekspedycji archeologicznej Howarda Cartera i Lorda Carnarvona. Udokumentował między innymi otwarcie w Dolinie Królów grobowca Tutanchamona w 1922 roku. Burton jest uważany za najwybitniejszego fotografa archeologicznego tamtej epoki. W 1827 roku John Gardner Wilkins zaproponował numerację odkrytych grobów w Dolinie Królów. Najpierw oznaczono pierwszych dwadzieścia jeden, odkrytych już miejsc pochówków, rozpoczynając od wejścia do Doliny w kierunku wschodnim. Następnym, od numeru 22 do 63, numery przydzielano kolejno według daty odkrycia. Cyfry poprzedzają oznaczenia: KV – część wschodnia Doliny i WV – część zachodnia. W listopadzie 1922 roku Howard Carter odkopał miejsce spoczynku Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii rządzącego starożytnym Egiptem w latach 1333-1323 p.n.e. Był to grobowiec nr KV62.

Jak się okazało zawierał mumię faraona oraz niemal w całości wyposażenie i przedmioty potrzebne, według wierzeń Egipcjan, do wędrówki duszy po zaświatach. Po raz pierwszy znaleziono nienaruszony grobowiec (choć jak się później okazało rabusie dotarli także do niego, ale prawdopodobnie zostali nakryci i nie zdołali splądrować wszystkiego). Całe wyposażenie grobowca przewieziono do muzeum w Kairze.

Poniżej zamieszczamy oryginalne zdjęcia Burtona pokazujące moment, kiedy grobowiec faraona został otwarty i pierwsze prace badania zawartości.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#starożytny Egipt #faraon Tutanchamon #Lord Carnarvon #Howard Carter #Dolina Królów #Harry Burton fotograf

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo