Prehistoryczny ptak miał węch absolutny? Dzisiejsze ptaki mogą mu tylko zazdrościć

Jeholornis był wielkości kruka. Żył 120 mln lat temu w okresie kredowym. Należy do najwcześniejszych przykładów ptaków, które wyewoluowały w epoce, gdy na Ziemi królowały dinozaury. Naukowcy odkryli, że cechą, która wyróżniała go spośród innych zwierząt swojego gatunku był doskonały węch. Prehistoryczny ptak miał lepszy węch nawet niż większość współczesnych nam ptaków.

czaszka Jeholornisa
Fot. fieldmuseum.org / mat. pras.

Cyfrowa rekonstrukcja czaszki pozwoliła na postawienie hipotez, dotyczących budowy mózgu tego wczesnego ptaka.

Zdaniem badaczy w mózgu jeholornisa bardzo rozwinięte były struktury, odpowiadające za węch. Musiał on mieć lepszy węch niż większość dzisiejszych ptaków. Anatomia kości wokół oczodołów świadczy z kolei, że jego oczy były lepiej przystosowane do widzenia w ciągu dnia.

To pierwsze badania, podczas których udało się pokazać, jak wyglądała czaszka prehistorycznego ptaka i jak mógł wyglądać jego mozg.
- opisuje współautor artykułu, Jingmai O'Connor z Field Museum (Chicago, USA).

Do celów rekonstrukcji naukowcy wybrali najlepiej zachowaną skamieniałość spośród blisko 100 okazów, zgromadzonych w Muzeum Historii Naturalnej w Jinan w prowincji Shandong (Chiny). Mózg nie zachował się w procesie fosylizacji, niemniej mózgi ptaków i dinozaurów znajdują się dość blisko kości. Znajomość kształtu czaszki dużo zatem mówi o anatomii samego mózgu.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo