Wiceprezes NBP: efekty zacieśnienia polityki pieniężnej przełożą się na całą gospodarkę

Efekty zacieśnienia polityki pieniężnej są już widoczne na rynku kredytowym, a z czasem przełożą się na całą gospodarkę - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych wiceprezes NBP Marta Kightley.

wiceprezes NBP Marta Kightley.
flickr

"W reakcji na silny wzrost inflacji wiele banków centralnych od pewnego czasu zaostrza warunki monetarne, przy czym moment rozpoczęcia i dotychczasowa skala zaostrzenia są zróżnicowane. Na tym tle dokonane przez Radę (Polityki Pieniężnej) zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce należy ocenić jako znaczące. Od października ubiegłego roku stopy procentowe NBP zostały podniesione 11-krotnie, w tym stopa referencyjna z poziomu 0,10 proc. do 6,75 proc. Efekty tego zdecydowanego zacieśnienia widzimy na rynku kredytowym, a z czasem przełożą się na całą gospodarkę" - powiedziała Kightley.

Zwróciła uwagę, że jednocześnie następuje osłabienie koniunktury na świecie i w Polsce. Ponadto obserwowane jest stopniowe wygasanie pierwotnych szoków proinflacyjnych, bo ceny niektórych surowców przestały silnie rosnąć, a napięcia w sieciach dostaw nieco osłabły.

"Co więcej główne banki centralne silnie zacieśniają swoją politykę, co będzie miało wpływ na globalną presję inflacyjną. W sumie te wszystkie czynniki będą oddziaływać w kierunku obniżenia inflacji w Polsce w kolejnych latach"

- dodała.

Zdaniem wiceprezes NBP najprawdopodobniej będzie to proces stopniowy, bo trwa teraz proces przenoszenia wyższych kosztów firm na ceny finalne produktów.

"Jednak wraz z osłabieniem popytu możliwości podwyżek cen będą ograniczone, a to przełoży się na niższą dynamikę cen"

- stwierdziła Marta Kightley.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bank centralny #NBP

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo