Ciekawostki turystyczne: Pałac Małachowskich w Krakowie

Pałac Małachowskich (Kamienica Cyglarowska) – zabytkowa kamienica znajdująca się przy Rynku Głównym 30, na rogu z ul. Szewską 2. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XVIII w. dla Piotra Małachowskiego, wojewody krakowskiego, który pochodził ze starego, zasłużonego dla Polski rodu Małachowskich herbu Nałęcz.

Pałac Małachowskich, Rynek Główny 30
Zygmunt Put; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Pałac powstał z połączenia i przebudowy trzech kamienic, które niegdyś zajmowały narożnik Rynku Gł. i ul. Szewskiej. Na szczegółowym planie krakowskiego Rynku Głównego z września 1787 r. widoczny jest znaczny fragment nowego pałacu. Piętrowa i rozległa budowla posiadała reprezentacyjne wnętrza z odpowiednim wystrojem i luksusowymi sprzętami. Majestatu i powagi dodawały rezydencji dwa renesansowe portale w sieni oraz drewniane stropy z profilowanymi belkami z XVII w. Detale te były reliktami przebudowanych kamienic. Pewne wyobrażenie o wyglądzie dawnych pałacowych wnętrz mogą nam dać odkryte po II wojnie światowej XIX-wieczne malowidła tzw. pompejańskie.

Przed tym pałacem 24 III 1794 ogłoszono akt powstania i odczytano ustawę, oddającą naczelne dowództwo Tadeuszowi Kościuszce.

W ciągu XIX i XX w. pałac Małachowskich dosyć często zmieniał swoich właścicieli i przeznaczenie. Z biegiem lat budowla traciła swój reprezentacyjny charakter, aby w końcu przybrać dzisiejszy kształt. Część parterowa dawnej magnackiej rezydencji zaczęła służyć działalności gastronomicznej i handlowej. O dawnej świetności pałacu świadczy jeszcze tylko ozdobny barokowy portal wejściowy oraz zachowane w niektórych miejscach dekoracje klasycystyczne.

Obecny pałac to trójskrzydłowy gmach, z obszernymi zabudowaniami gospodarczymi od zachodu, mieści przestronne wnętrza w partii przyrynkowej, wśród nich wielki salon na pierwszym piętrze; tu też zachowały się pozostałości klasycystycznej dekoracji. Wewnątrz zachowały się drewniane stropy, barokowe portale i XIX wieczne malowidła w stylu pompejańskim. Pod budynkiem znajdują się czterokondygnacyjne piwnice. Część z nich odsłonięto w latach 90. XX w., podczas przebudowy parterów na lokal McDonald’s.

Obiekt dostępny w różnym stopniu; z zewnątrz bez ograniczeń, wewnątrz, w godzinach pracy placówek handlowych i instytucji.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Małachowskich w Krakowie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo